Materiał Partnera

Idealne drewno kominkowe

Idealne drewno kominkowe

W okresie jesienno-zimowym wyraźnie wzrasta zapotrzebowanie na drewno kominkowe. Obserwując jego zużycie, można śmiało stwierdzić, że w sezonie grzewczym sięga ono nawet 15 m3. Na pewno jest to spory wydatek dla domowego budżetu. Dlatego tak wiele uwagi trzeba poświęcić przemyślanej decyzji dotyczącej zakupu drewna kominkowego. Zadanie to będzie dużo łatwiejsze, kiedy poznacie charakterystykę poszczególnych gatunków drewna.

Jaki rodzaj drewna kominkowego wybrać?

Planując zakup drewna kominkowego, w pierwszej kolejności warto podjąć decyzję o jego rodzaju. Do wyboru mamy oczywiście surowiec iglasty oraz liściasty. Jeśli chodzi o gatunki iglaste, to ich cechą charakterystyczną jest dosyć duża zawartość żywicy w drewnie. To bynajmniej nie sprawia, że drzewo podczas spalania wydziela przyjemny aromat. Żywica w kontakcie z ogniem może strzelać, pozostawiając trudne do usunięcia plamy. Ponadto podczas jej spalania wydziela się sporo dymu i sadzy. Zanieczyszczają one przewód kominowy, z czasem doprowadzając do jego zatkania. Z tego względu nie warto używać surowca iglastego jako drewna do kominka.

Zupełnie inaczej zachowuje się drewno liściaste. Jego największą zaletą jest równomierne spalanie oraz fakt, że nie wydziela dużych ilości dymu. Na drewno kominkowe nadają się w szczególności gatunki o twardym drewnie. Należy tu wymienić grab, buk i dąb, które palą się najdłużej i tym samym dają najwięcej ciepła. Miękkie gatunki, jak topola czy lipa, odznaczają się niższą kalorycznością. Wynika to z niższej wagi surowca. To przekłada się na wydajność spalania. Porównując grab z topolą, można zauważyć, że ten pierwszy gatunek jest prawie dwa razy bardziej wydajny podczas spalania.

Jakie właściwości opałowe posiadają konkretne gatunki?

Skoro wiecie już, że dużo lepszym wyborem jako opał do kominka jest drewno iglaste, to czas teraz przyjrzeć się jego poszczególnym gatunkom. Dosyć ciekawym gatunkiem jest brzoza, która pali się świetnie nawet po krótkim okresie sezonowania. Drewno brzozowe w trakcie spalania wydziela niewielką ilość szkodliwych substancji. Do głównych mankamentów tego gatunku możemy zaliczyć jego niską wydajność. Dużo lepsze parametry posiada buk. Proces jego spalania przebiega równo i wolno. Drewno bukowe daje dużo ciepła. Bardzo podobne parametry posiada dębina. Ponadto w jej drewnie występują garbniki, które wydzielają przyjemny zapach w trakcie spalania. Dębina jest często używana do wędzenia potraw. Podobnie jest w przypadku gatunków owocowych jak grusza, wiśnia czy jabłoń. Wszystkie te gatunki spalają się powoli, równo, a przy tym wydzielają przyjemny zapach.

Zdecydowanym liderem w kategorii drewna opałowego jest grab. Posiada on najwyższą wartość opałową. Proces jego spalania przebiega równo, powoli, a przy tym wydziela dużo ciepła. Warto także zwrócić uwagę na jesion, który posiada wysoką wydajność opałową. Jego podstawową wadą jest trudność łupania i cięcia na szczapy.

Bardzo podzielone opinie dotyczą olchy. W przypadku tego gatunku ogromne znaczenie ma prawidłowe sezonowanie. Jeśli olcha nie jest wystarczająco sucha, to pali się bardzo źle. Z drugiej strony ten gatunek świetnie nadaje się do wędzenia. Poprawia kolor potraw oraz ich aromat.

Wybierając topolę, należy liczyć się z jej niską wartością opałową. Topola daje niewiele ciepła. Jeśli jest wilgotna, pali się bardzo powoli. Suche drewno topolowe spala się bardzo szybko. Z tego względu topola jest często używana jako podpałka.

Dobre drewno kominkowe daje dużo ciepła, wykazuje wysoką wydajność opałową, a do tego wydziela przyjemny aromat. Szukając wysokiej jakości drewna kominkowego, powinniście odwiedzić Tartak prowadzony przez Panią Marię Sowę. Specjaliści pracujący w tartaku z pewnością doradzą w wyborze odpowiedniego gatunku drewna, a dodatkowo zadbają o jego prawidłowe sezonowanie.

Opracowanie:
Izdebnik 553
tel. 692 411 694
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz