Materiał Partnera

Hydroizolacje fundamentów – zadbaj o pewne podstawy dla swojego domu

Hydroizolacje fundamentów – zadbaj o pewne podstawy dla swojego domu

Przenoszenie obciążeń całego obiektu do gruntu to podstawowa funkcja, którą pełnią fundamenty, a co za tym idzie stanowią one niezwykle istotny element każdej budowli. Dlatego też, już na etapie budowy domu, należy zadbać aby czynniki takie jak wilgoć oraz działanie wód gruntowych nie osłabiały ich konstrukcji. Doskonałym sposobem zabezpieczenia fundamentów przed zgubnym działaniem wody są odpowiednio wykonane izolacje poziome i pionowe.

Zadania pionowej i poziomej izolacji fundamentów

Przenikanie wilgoci do wnętrza budynku, powstawanie pleśni lub grzybów na ścianach, a przede wszystkim obniżenie wytrzymałości ścian fundamentowych, a w konsekwencji zagrożenie dla całej konstrukcji budynku, to podstawowe niebezpieczeństwa wynikające z braku izolacji fundamentów lub zaniedbań przy jej wykonywaniu. Warto zatem pamiętać, że właściwie wykonana izolacja fundamentów służy zabezpieczeniu ich przed bezpośrednim kontaktem z wilgocią i wodą, a także przed naporem wód gruntowych.
Podstawowy podział rodzajów izolacji związany jest z metodą ułożenia warstwy izolacyjnej, a co za tym idzie można wyróżnić:

  • izolacje pionowe - zabezpieczające przede wszystkim ściany fundamentów i ściany zewnętrzne. Są one zazwyczaj układane się od strony gruntu nośnego, ale można niekiedy stosować ją po obu stronach. Pionowe izolacje fundamentów można podzielić na lekkie (dla budynków posadowionych na gruntach piaszczystych), średnie (w przypadku gruntów z trudniejszą przepuszczalność wody) oraz ciężkie (dla najtrudniejszych warunków gruntowo-wodnych). Izolację pionową można teoretycznie pominąć w przypadku, gdy fundamenty wykonujemy z betonu wodoszczelnego,
  • izolacje poziome – chroniące w pierwszej kolejności fundamenty i stropy. Jest to hydroizolacyjna powłoka umieszczona pomiędzy ścianą a ławą fundamentową lub ścianami na parterze a fundamentem. Materiał ten zapobiega kapilarnemu podciąganiu wilgoci przez mury. Wykonuje się ją na wierzchu ław fundamentowych w taki sposób aby były one szczelnie połączone z izolacją pionową.

Czym izolować fundamenty

Wykonanie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów wymaga także doboru odpowiednich materiałów i rozwiązań technologicznych. Na rynku funkcjonuje obecnie wiele firm, takich jak Izomat-Dębowa. Izolacje budowlane, oferujących ogromny wybór materiałów izolacyjnych, które można podzielić ze względu na zastosowaną bazę materiałową na:

  • materiały bitumiczne (na bazie asfaltów) – z których najpopularniejsze są lepiki, emulsje, masy asfaltowe, polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające lub papy,
  • mineralne - bentonity, mikrozaprawy,
  • z tworzyw sztucznych i na bazie żywic – papy, folie, folie w płynie, powłoki żywiczne.

Dodatkowo materiały do izolacji fundamentów można podzielić ze względu na postać w jakie występują, czyli na bezszwowe i rolowe, a także pod kątem ich przeznaczenia na przeciwwodne i przeciwwilgociowe.

Dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz profesjonalne wykonanie prac to podstawa do kompleksowego i trwałego zabezpieczenia fundamentów przed działaniem wilgoci i wód gruntowych.

Opracowanie:
Reńska Wieś, Fabryczna 5
tel. 77 472 51 75
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz