Artykuł sponsorowany

Hydroizolacja tarasu – jak wykonać ją poprawnie?

Hydroizolacja tarasu – jak wykonać ją poprawnie?

Prawidłowa hydroizolacja tarasu wymaga wykonania kolejnych warstw zabezpieczających. Mimo pracochłonności w skutecznej ochronie przeciwwilgociowej tylko to zagwarantuje, że po niedługim czasie taras nie zacznie przeciekać. Poprawki są później o wiele bardziej kłopotliwe niż wykonanie od razu właściwej bariery. Nad pomieszczeniem ogrzewanym jest to bardziej wymagająca praca ze względu na konieczność wykonania termoizolacji.

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym

Zadaszenie parteru wykorzystywane jako taras jest często spotykanym rozwiązaniem konstrukcyjnym. Jednak izolacja stanowi wyzwanie, bo trzeba potraktować strop podobnie do dachu. Prawidłowa hydroizolacja tarasu w tej sytuacji wymaga położenia wielu warstw. Strop powinien być wykonany z betonu wodoszczelnego, a kolejne bariery pozwolą stworzyć zarówno izolację termiczną, by zapobiec ucieczce ciepła, jak i hydroizolację, by nie podciekała woda. Na betonie układa się najpierw folię paroizolacyjną, następnie warstwę styropianu oraz tworzy się spadek, by woda swobodnie spływała, zamiast stać na środku. W miejscu łączenia balustrady z płytą tarasową może powstać mostek termiczny, więc też zabezpiecza się go styropianem. Na termoizolacji układa się papę i wywija do ściany, by nie dopuścić do przenikania wody. Po położeniu warstwy rozdzielającej przychodzi czas na drugą izolację, tym razem płynną, która będzie stanowić zabezpieczenie przeciwwodne pod płytkami. Potem pozostaje już tylko mrozoodporna okładzina ceramiczna. Wszystkie te prace wykonuje wyspecjalizowana firma np. Kwinto Construction.

Izolacja tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym

W przypadku tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym wykonanie zabezpieczenia jest prostsze, bo nie wymaga termoizolacji, ale też trzeba zachować spadek. W obu wariantach można zrezygnować z płytek ceramicznych na rzecz żywicy np. poliuretanowej, która tworzy nie tylko hydroizolację o dużej skuteczności i elastyczności, ale może służyć jako warstwa zamykająca po odpowiednim uzbrojeniu.

Opracowanie:
Nysa, Ujejskiego 8 lok. 12
tel. 539 387 975
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz