Artykuł sponsorowany

Hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów stanowi niezbędny element zabezpieczenia budynku przed działaniem wody, jak również wilgocią oraz wyziębianiem. Bardzo ważnym aspektem jest w tym przypadku prawidłowy wybór systemu hydroizolacyjnego, który będzie optymalny dla danego obiektu. Równie istotne jest prawidłowe przeprowadzenie etapu izolacji fundamentów. Ma to szczególne znaczenie w miejscach podmokłych.

Jak wybrać sposób izolacji fundamentów?

Izolację fundamentów należy zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Planując budowę można kupić gotowy projekt, który następnie musi zostać zaadaptowany przez projektanta do konkretnych warunków. Można też zlecić wykonanie takiego projektu. Pierwszy przypadek to zazwyczaj projekt architektoniczno-budowlany, który jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, ale nie zawiera wielu szczegółów dotyczących hydroizolacji. Wybór takiego rozwiązania może doprowadzić do wielu problemów z wilgocią, której usunięcie będzie nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Dlatego właśnie te kwestie należy doprecyzować jeszcze przed rozpoczęciem praz budowlanych.

Wyboru najlepszego systemu hydroizolacji najlepiej dokonać jeszcze na etapie projektowania. Decyzję odnośnie konkretnego materiału można podjąć w późniejszym terminie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • Warunki gruntowo-wodne
  • Sposób posadowienia
  • Rodzaj i stan podłoża
  • Obecność dylatacji oraz przejść rurowych

Dopiero tak szerokie spojrzenie pozwala określić optymalny rodzaj materiałów, z jakich zostanie wykonana hydroizolacja fundamentów. Kolejne etapy to:

  • Wybór konkretnego produktu
  • Wykonanie hydroizolacji fundamentów

Rodzaj gruntu oraz poziom wód gruntowych decyduje o tym czy trzeba wykonać izolację przeciwwilgociową czy przeciwwodną.

Kiedy należy wybrać izolację przeciwwilgociową?

Izolacja przeciwwilgociowa jest stosowana w sytuacji, gdy grunt zalegający wokół budynku jest niespoisty i dobrze przepuszczalny. To powoduje, że woda podczas intensywnych opadów może szybko wsiąkać i nie spiętrza się przy fundamentach. Najczęściej dzieje się tak w przypadku gruntu z dużą zawartością piasku lub żwiru. Maksymalny poziom wód gruntowych musi się znajdować przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów poniżej spodu ław fundamentowych lub płyty fundamentowej. Izolacja przeciwwilgociowa może być wykonana również w budynku posadowionym na gruncie o mniejszej przepuszczalności, w którym można zastosować skutecznie działający drenaż.

Kiedy należy wybrać izolację przeciwwodną?

Izolacja przeciwwodna jest wykorzystywana w sytuacji, gdy istnieje ryzyko, iż poziom wód gruntowych będzie tak wysoki, że budynek stanie w wodzie bądź też w wyniku intensywnych opadów wzrośnie ryzyko spiętrzenia wody opadowej przy fundamentach. W takich sytuacjach budynki podpiwniczone powinny być posadowione na płycie fundamentowej. W przypadku, kiedy teren, na którym ma stanąć dom, jest narażony na podtopienia, należy zawsze wykonać izolację przeciwwodną.

Wybór rodzaju hydroizolacji to jedno, a wykonanie to zupełnie odrębna kwestia. Dla prawidłowego i efektywnego działania izolacji niezbędny jest dobór właściwych materiałów. Tym problemem może zając się firma Hydromar z Sochaczewa prowadzona przez Pana Mariusza Wiśniewskiego. Wieloletnie doświadczenie w zakresie wykonywania hydroizolacji obiektów pozwala podpowiadać optymalne rozwiązania dla budynków mieszkalnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży