Materiał Partnera

Hydraulika siłowa – czym jest i z czego składa się układ hydrauliki siłowej?

Hydraulika siłowa – czym jest i z czego składa się układ hydrauliki siłowej?

Hydraulika siłowa znacznie ułatwia wykonywanie wielu prac, w szczególności w przemyśle i w branży budowniczej. Dzięki hydraulice siłowej możliwe jest dostarczanie dużej energii maszynom przemysłowym. Działanie całego układu opiera się na przepływnie cieczy pod dużym ciśnieniem. W całym układzie wykorzystuje się rozmaite elementy, jak np. siłowniki hydrauliczne, czy przewody hydrauliczne. Jakie jeszcze elementy są niezbędne do pracy całego układu i jaka jest ich rola?

Czym jest hydraulika siłowa?

Główną rolą hydrauliki siłowej jest zapewniane urządzeń, które dostarczają energię niezbędną do wykonywania zadań m.in. przez maszyny przemysłowe. Na system hydrauliki siłowej składają się połączone ze sobą części w układzie zamkniętym. Ich działanie opiera się na wykorzystywaniu przepływu cieczy pod dużym ciśnieniem. Ciśnienie to jest wymuszane przez urządzenia, dzięki czemu w pełni można je kontrolować. Takie rozwiązanie gwarantuje duże możliwości sterowania nimi.

Ruch cieczy w układzie wymuszany jest przez pompę hydrauliczną, w efekcie czego wytwarzana jest energia, którą przejmuje siłownik hydrauliczny. Zadaniem siłownika hydraulicznego jest wprawienie w ruch maszyny. Możliwe jest to dzięki zamianie energii cieczy na ruch prostoliniowy lub obrotowy. Hydraulika siłowa, której doświadczeni znawcy to Grupa HMS, to niezbędny i kluczowy mechanizm, dzięki któremu możliwe jest działanie wielu maszyn budowlanych i przemysłowych.

Jakie elementy wchodzą w skład układu hydrauliki siłowej?

Wszystkie układy hydrauliki siłowej złożone są z wielu elementów. Każdy z nich ma inne ważne zadania do wykonania. Aby cały mechanizm działał poprawnie, to wszystkie jego części muszą być dokładnie dobrane, a także w pełni sprawne. W układzie hydrauliki siłowej znajdziemy elementy takie jak:

  • siłowniki hydrauliczne,
  • przewody hydrauliczne,
  • pompy, zawory i rozdzielacze,
  • akumulatory hydrauliczne,
  • rury precyzyjne,
  • węże specjalistyczne,
  • filtry i oleje.

Bardzo ważną częścią układów hydrauliki siłowej są siłowniki hydrauliczne. Ich zadaniem jest wprawianie tłoka w ruch, co możliwe jest poprzez odbieranie energii z cieczy, która wtłaczana jest pod ciśnieniem. Przewody hydrauliczne to specjalnie zaprojektowane węże, które wykonane są z odpowiednich materiałów. Dzięki nim odbywa się transport cieczy w układzie hydraulicznym. Przewody można spotkać w rozmaitych wariantach i dobiera się je uwzględniając potrzeby danego mechanizmu. Z kolei pompy, zawory i rozdzielacze to elementy układu hydrauliki siłowej, które wprawiają cieczy w ruch, a także odpowiadają za sterowanie przepływem cieczy.

Akumulatory hydrauliczne to pewnego rodzaju zbiorniki ciśnieniowe. W nich magazynuje się ciecz roboczą pod wysokim ciśnieniem. Akumulatory te gwarantują zasilanie w maszynach hydraulicznych i innych urządzeniach, które wymagają energii tego typu. Rury precyzyjne mają zastosowanie w maszynach mobilnych. Dobiera się je do urządzenia w zależności od wymagań urządzenia co do ciśnienia roboczego. Są zróżnicowane pod względem średnicy i grubości ścianek. Węże specjalistyczne to przewody charakteryzujące się dużą wytrzymałością i elastycznością. Wykorzystuje się je do transportowania rozmaitych typów cieczy, pary i materiałów trących pod dużym ciśnieniem. Filtry hydrauliczne oczyszczają ciecz roboczą z zanieczyszczeń, a oleje hydrauliczne to ciecze robocze konieczne do wytwarzania energii w hydraulice siłowej.

Opracowanie:
Poznań, Jana Pawła II 14
tel. 61 872 08 17
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz