Artykuł sponsorowany

Hydranty, jako istotny element instalacji przeciwpożarowej budynku

Hydranty, jako istotny element instalacji przeciwpożarowej budynku

Ogień to wyjątkowo niebezpieczny żywioł, który stanowi zagrożenie zarówno dla mienia, jak i zdrowia oraz życia ludzkiego. Aby zatem zminimalizować ryzyko pojawienia się pożaru, a także by umożliwić skuteczną walkę z ogniem w przypadku wystąpienia tego typu zagrożenia w budynku, niezbędne jest zastosowanie odpowiednio zaprojektowanych systemów przeciwpożarowych, w których jedną z najważniejszych ról pełnią instalacje hydrantowe.

Różne oblicza hydrantów

Głównym środkiem stosowanym podczas akcji gaśniczych jest woda, a co za tym idzie najczęściej to od zapewniania odpowiedniej ilości i ciśnienia wody, zależy skuteczność działania służby pożarniczej w przypadku pojawienia się pożaru. Dlatego też, by zapewnić natychmiastowy dostęp do wody z sieci wodociągowej, niezbędnej służbom ratowniczo-gaśniczym do ugaszenia pożaru, w większości budynków i obiektów budowlanych oraz w ich sąsiedztwie, stosuje się instalacje hydrantowe. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od umiejscowienia i określonych funkcji, systemy hydrantowe można podzielić na:

  • zewnętrzne – zaprojektowane i zlokalizowane na zewnątrz budynku. Wykorzystywane są one do poboru wody do gaszenia pożarów i zaopatrzenia wodnego pojazdów straży pożarnej. Hydranty zewnętrzne mogą być montowane zarówno nad ziemią, jak i pod nią (podziemne nie są jednak wyposażone w przyłącza strażackie, dlatego podczas akcji gaśniczej należy podłączyć do nich stojak hydrantowy ). Hydranty umiejscowione na zewnątrz muszą być zlokalizowane wzdłuż dróg i ulic oraz przy ich skrzyżowaniach. Dodatkowo powinny być one wyposażone w odcięcia umożliwiające odłączania ich od sieci, 
  • wewnętrzne – umiejscowione wewnątrz budynków, z reguły w czerwonej blaszanej szafce hydrantowej, która na wysokości ok. 1,5 m umieszczana jest na ścianach w instytucjach publicznych (szkołach, sklepach, uniwersytetach, urzędach), a także w miejscach o dużej zbiorowości ludzkiej (hotelach, motelach, dworcach itp.). Instalacje te umieszcza się na każdej kondygnacji budynku, przy drogach komunikacji ogólnej (przy wejściach do budynku, w przejściach i na korytarzach, przy wyjściach na przestrzeń otwartą, a także przy wyjściach ewakuacyjnych). Hydrant wewnętrzny przeciwpożarowy podłączony bezpośrednio do sieci, wyposażony jest zazwyczaj w zawór i wąż, a co za tym idzie jest on gotowy do natychmiastowego, ręcznego użycia.

W obiektach budowlanych, w zależności od ochranianej powierzchni, stosuje się następujące rodzaje hydrantów wewnętrznych:

  • hydrant 25 i hydrant 33 – z wężem półsztywnym o średnicy węża 25 mm lub 33 mm,
  • hydrant 52 – z wężem płasko składanym,
  • zawór 52 – bez węża pożarniczego.

Przeglądy instalacji hydrantowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarówno hydranty wewnętrzne i zewnętrzne, jak i zawory hydrantowe, jako urządzenia przeciwpożarowe, podlegają przynajmniej raz w roku przeglądowi technicznemu i czynnościom konserwacyjnym, przy czym termin ten może ulec skróceniu, jeżeli tak zaleci producent urządzenia. Warto też pamiętać, aby działania tego typu powierzać specjalistom posiadającym odpowiednią wiedzę i uprawnienia, tak jak ma to miejsce w przypadku firmy Pan Gaśnica Szymon Mikołajczyk, co wynika z faktu, że przegląd hydrantów i zaworów hydrantowych obejmuje między innymi:

  • sprawdzenie poszczególnych elementów pod kątem uszkodzeń mechanicznych, korozji, przecieków, itp.
  • weryfikację prawidłowości oznakowania,
  • badanie parametrów instalacji hydrantowych (wykonanie pomiaru wydajności i ciśnienia),
  • ocena węża pod kątem stanu i uszkodzeń mechanicznych,
  • ocena stanu skrzynki hydrantowej,
  • sprawdzenie kompletności układu.

Odpowiednio zaprojektowane oraz regularnie kontrolowane i serwisowane hydranty to podstawa sprawnej instalacji przeciwpożarowej. Nie należy również zapominać, że korzystanie z hydrantów przez osoby nieupoważnione do tego jest nielegalne i może skończyć się nawet procesem sądowym.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz