Materiał Partnera

Hotelarstwo i gastronomia – perspektywiczne kierunki studiów podyplomowych

Hotelarstwo i gastronomia – perspektywiczne kierunki studiów podyplomowych
Kto z nas nie marzy o podróżach? Albo o długim urlopie, którego wyczekujemy przez cały rok? Nic dziwnego, że branża turystyczna kwitnie. Lubimy i chcemy podróżować w czasie wolnym, czasami podróżujemy też służbowo. Zawsze wtedy korzystamy z miejsc noclegowych i wyżywienia. Dlatego właśnie hotelarstwo i gastronomia są kierunkami, z którymi warto wiązać swoją przyszłość.

Nowoczesny hotel

Obecnie mamy dostęp do wielu opiniotwórczych serwisów, poradników i blogów na temat podróżowania. To powoduje, że nasze wymagania dotyczące chociażby pokoju hotelowego i obsługi rosną. I żeby im sprostać właściciele hoteli muszą inwestować w dobrych menagerów, którzy będą koordynować pracą całego zespołu, zadbają o atmosferę i sprawią, że goście zechcą do nas powrócić. Zarządzanie nowoczesnym obiektem hotelowym nie jest jednak łatwe, gdyż wymaga ogromnej wiedzy i wszechstronności: od znajomości aspektów prawnych i ekonomicznych, przez umiejętność dbania o wystrój wnętrz, aż po organizację żywienia.

Gastronomia na poziomie

Również nasze kubki smakowe stały się jakby bardziej wyrafinowane. Już nie wystarczy, że dostaniemy pełny talerz. Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami i chcemy być profesjonalnie obsłużeni, otrzymać nowoczesne danie przygotowane z wysokiej jakości produktów. Do tego zwracamy uwagę na wystrój i czystość w lokalu. Tego wszystkiego również powinien ktoś dopilnować, dlatego tak bardzo potrzebni są managerowie restauracji z prawdziwego zdarzenia.

Specjalistów jak na lekarstwo

Hotelarstwo i gastronomia wciąż będą się rozwijać, bo na coraz więcej nas stać, chcemy odwiedzać nowe miejsca lub rozwijać się zawodowo podróżując od szkolenia do szkolenia. A specjalistów w dziedzinie zarządzania hotelami i restauracjami niestety brakuje. Są tylko ci, którzy zdobyli doświadczenie, ale nie znają najnowszych trendów i nie zawsze dysponują odpowiednimi narzędziami lub ci, którzy rzucili się na głęboką wodę sądząc, że prowadzenie restauracji wcale nie jest trudne. Dlatego, odpowiadając na potrzeby rynku, niektóre uczelnie, np. Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, uruchomiły nowe kierunki studiów podyplomowych. I jest to ogromna szansa na zdobycie zawodu, który w najbliższych latach będzie coraz bardziej pożądany.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz