Artykuł sponsorowany

Hodowla murarki ogrodowej

Hodowla murarki ogrodowej

Dzisiaj pszczelarze to nie tylko specjaliści zajmujący się hodowlą pszczół miododajnych, które produkują przepyszny produkt o wielu właściwościach prozdrowotnych. Obecnie ważne jest także zwiększanie populacji gatunków zapylających, które choć nie zajmują się tworzeniem miodu, są ważne dla całego ekosystemu. To dzięki nim w sadach rosną soczyste owoce…

Murarka ogrodowa – pszczoła samotnica

Murarka ogrodowa jest w Polsce gatunkiem pospolitym zasiedlając ogrody, łąki i sady. Gniazda zakłada przede wszystkim w wąskich i szczelnych szczelinach, gdzie tworzy również kokony. Ich wysoka płodność – samce mogą kopulować z wieloma samicami – powoduje, że inspekty te stają się ważnym sposobem na walkę z coraz mniejszą populacją pszczół miododajnych, mających ważną rolę w zapylaniu kwiatów owocowych. Podkreślić również warto dużą odporność kokonów na niskie temperatury. W czasie diapauzy zimowej pszczoły te mogą przeżyć nawet w temperaturach poniżej -20 stopni Celsjusza. Warunki polskie są zatem idealne dla murarki ogrodowej prowadzącej samotniczy tryb życia. Jej znaczenie dla ekosystemu, a nawet gospodarki – sadowniczej oraz rolnej – jest zaś niesamowicie ważne. Jeden owad w całym sezonie może zapylić nawet 18 tysięcy kwiatów. Nic dziwnego, że sadownicy coraz chętniej przygotowują dla tych pszczół specjalne ule, znacznie różniące się od tych dedykowanych dla gatunków miododajnych. Konstrukcje lęgowe dla murarki muszą przede wszystkim zapewniać odpowiednie miejsca do odpoczynku i rozwoju larwalnego, a także dla ochrony przed niebezpiecznymi pasożytami. Mowa m.in. o roztoczach oraz muchówkach…

Sposób zagnieżdżenia sztuczny i naturalny

Populacja murarki ogrodowej może być przy sadach naprawdę bardzo duża. Niekiedy zatem wystarczy wystawić odpowiedni ul przy krzewach oraz drzewach owocowych, aby owady same je zasiedliły. Hodowcy murarki nie muszą zatem posiadać bardzo specjalistycznej wiedzy pszczelarskiej, ponieważ nie skupiają się na produkcji miodu, ale na gwarantowaniu swoim uprawom prawidłowego zapylenia. Wiele osób decyduje się także na kupowanie pszczół samotnic i zagnieżdżanie ich w sztuczny sposób. Ule powstają zaś nie tylko przy sadach, ale także przy parkach, ogrodach botanicznych, czy na łąkach. Często inwestują w nie urzędy miejskie, leśnictwa, fundacje ochrony zwierząt, czy też różne firmy, pragnące uczestniczyć w programach prospołecznych. Ratowanie populacji pszczół leży bowiem w interesie nas wszystkich! Wiedzą o tym między innymi specjaliści firmy KAPKA, którzy zaangażowani są w tworzenie nowoczesnej technologii właśnie dla murarki ogrodowej.

Jak stworzyć warunki bytowe dla pszczół samotnic?

Dzisiaj tworzenie warunków bytowych dla pszczół samotnic jest bardzo proste. Wystarczy zainwestować w nowoczesne ule Pszczelinka wykonane z materiału polipropylenowego, które wypełnione są specjalną konstrukcją plastrów hodowlanych. Mowa o 44 modułach z 990 otworami, gdzie murarki mogą bezpiecznie bytować i się rozwijać. Cała konstrukcja ula oraz plastra, została przygotowana po złożonych analizach cyklu życiowego owada. Dzięki temu stworzono najlepsze z możliwych warunków dla pszczół, które chętnie osiadają się w sztucznych gniazdach. Dla sprawdzenia efektu pracy pożytecznych pszczół samotnic, warto również zainwestować mini ule marki KAPKA, która sprzedaje wyposażenie dla profesjonalnych hodowców. Mowa o oferowaniu pudełek wylęgowych, czy grzebieni segregacyjnych pozwalających usuwać niebezpieczne pasożyty z przestrzeni plastrów hodowlanych. Więcej informacji na temat technologii pszczelarskiej dla pszczół samotnic zapoznasz się na dedykowanej stronie www firmy producenckie uli Pszczelinka. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz