Materiał Partnera

Hodowla gołębi – co warto wiedzieć?

Hodowla gołębi – co warto wiedzieć?

Najpopularniejsze i najczęściej spotykane na ulicach ptaki często stanowią atrakcję – ludzie chętnie je dokarmiają, a ich łagodne i przyjazne usposobienie sprawia, że prawdziwi entuzjaści gołębi zakładają specjalistyczne hodowle. Czym charakteryzują się te sympatyczne ptaki i w jakim konkretnie celuje się je hoduje? Jak odpowiednio zadbać o swoich podopiecznych?

Tradycyjne zajęcie

Relacje gołębi z ludźmi sięgają czasów starożytnych, kiedy wykorzystywano je w różnych celach. Obecnie najczęściej widuje się je w parkach i centrach miast. Tam znajdują najwięcej pożywienia, a nierzadko są też dokarmiane przez mieszkańców. Posiadają spore grono zwolenników, ale i wielu przeciwników. Druga grupa wskazuje przede wszystkim na zabrudzenia i choroby, które nieodłącznie kojarzone są z gołębiami. Entuzjaści jednak pomijają ten aspekt i często decydują się na tworzenie hodowli. Niegdyś ceniono mięso tych ptaków, ale ze względu na ich możliwości, najbardziej udomowioną formą pozostał do dziś gołąb pocztowy. Wykorzystywany do przesyłania informacji nawet w odległe od gołębnika miejsca, stanowił niegdyś jedną z podstawowych form komunikacji. Hodowane w tym celu ptaki potrafią przelecieć dystanse dochodzące do 2000 kilometrów, rozwijając przy tym prędkości nawet ponad 90km/h. Ich niezwykłe umiejętności w tym zakresie pozwalają na organizowanie specjalnych konkursów, podczas których gołębie rywalizują na różnych dystansach. To właśnie obecnie główny powód powstawania hodowli, które dbają o to, by ich podopieczni osiągali jak najlepsze wyniki w rywalizacji. Niezbędne do tego jest odpowiednie pożywienie i akcesoria, które posiada w swojej ofercie Sklep z karmą i akcesoriami dla gołębi i zwierząt domowych Edyta Emanowicz znajdujący się w Pionkach, w województwie mazowieckim. Właściwy pokarm jest niezbędny w utrzymaniu gołębi w dobrej kondycji i zdrowiu. Zadbany osobnik potrafi dożyć nawet kilkunastu lat!

Najchętniej zboża        

Okazuje się, że ulubionym pożywieniem gołębia nie jest wcale rozdrobnione pieczywo, którym częstują go ludzie. Najchętniej wybierze on zboża, np.  pszenicę, jęczmień, kukurydzę czy owies. Warto zadbać o to, by pochodziły one od najlepszych producentów, którzy dokładają wszelkich starań, by pokarm był naturalny i zawierał wszelkie wymagane składniki odżywcze. W specjalistycznym sklepie można także znaleźć rozmaite akcesoria dla gołębi. Dzięki odpowiedniej misce lęgowej ptaki będą mogły się rozmnażać, a wygodny odpoczynek zapewni im właściwe siodełko. Warto również zadbać o to, by nie zabrakło nam obrączek – są one niezbędne do identyfikacji danego osobnika.

Oceń artykuł (4)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz