Materiał Partnera

Historia lamp ulicznych.

Historia lamp ulicznych.
Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej bez dostatecznego oświetlenia. Lampy uliczne spotkamy praktycznie wszędzie w obrębie miast - nie tylko zwiększają one bezpieczeństwo na drogach, ale pełnią również istotną rolę w kreowaniu estetyki miejskiego krajobrazu.

Początki oświetlenia ulicznego

Jako pierwsi lampy uliczne zaczęli stosować starożytni Grecy, a później Rzymianie – wykorzystywali oni w tej roli lampy olejne, które mogły palić się dłużej, niż pochodnie. Oświetlenie uliczne nie tylko zapewniło spadek liczby wypadków na drogach, ale również zabezpieczało domostwa przed włamaniami. W języku łacińskich istnieje termin „lanternus”, czyli po polsku latarnik. W tamtych czasach oznaczało ono niewolnika, odpowiedzialnego za zapalanie lamp przed domostwami i utrzymanie płomienia.

Pierwsze wzmianki o oświetlaniu ulic za pomocą lamp ze świecami pochodzą z roku 1417 – wtedy to burmistrz Londynu Sir Henry Barton wydał polecenie, by ulice miasta były rozświetlane w każdy zimowy wieczór. Zapalaniem lamp również zajmowali się latarnicy, którzy przy pomocy długich tyczek sięgali do umieszczonych wysoko lamp by je zapalić wieczorem i ugasić rano.

XIX wiek – rewolucja oświetlenia

XIX wiek przyniósł kilka nowych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia. Pierwszym z nich było wynalezienie przez Ignacego Łukasiewicza lampy naftowej – wykorzystywano tę technologię do oświetlania ulic między innymi w Łodzi i Opolu. Drugim ważnym wynalazkiem były lampy zasilane gazem ziemnym – po raz pierwszy zastosowano je w Londynie w 1809 roku, blisko dekadę później pojawiły się w Paryżu. W niektórych miastach, np. Wrocławiu czy Berlinie nadal wykorzystywane są zabytkowe lampy gazowe i olejowe

Prawdziwą rewolucją okazało się jednak wprowadzenie lamp elektrycznych. Pierwszą z nich była świeca Jabłoczkowa, czyli zasilana dwoma ogniwami węglowymi lampa łukowa, skonstruowana w 1875 roku przez rosyjskiego inżyniera Pawła Jabłoczkowa. W późniejszych latach coraz więcej miast inwestowało w oświetlenie elektryczne na głównych ulicach miast – pierwszą, w pełni oświetloną przy pomocy lamp elektrycznych ulicą był londyński Holborn Viaduct.

Obecnie do oświetlania ulic miast wykorzystuje się lampy wyposażone w nowoczesne i energooszczędne źródła światła, taki jak lampy rtęciowe, lampy metalohalogenkowe lub oprawy na diody LED. Szeroki wybór stylowych lamp znajdziemy w ofercie firmy Casting K.S.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz