Artykuł sponsorowany

Historia lakiernictwa proszkowego

Historia lakiernictwa proszkowego

Malowanie metalu i tworzyw nie jest czynnością prostą z uwagi na bardzo trudne utrzymywanie się barwnika na gładkiej powierzchni. Metodą, która zapewni trwały kolor, jest malowanie proszkowe. Jego początki sięgają ponad 65 lat wstecz.


Pierwsze powłoki termoutwardzalne

Lakierowanie proszkowe to metoda, dzięki której każda powierzchnia pokrywa się równą warstwą barwnika bez pozostawiania śladów zacieków czy pociągnięć pędzlem. Idealnie gładka warstwa jest też trwała i odporna na czynniki zewnętrzne, zachowując swój nienaganny wygląd przez wiele lat. Lakierowanie proszkowe jednak przeszło długą drogę do dnia dzisiejszego, a ewolucji uległy również stosowane farby. Pierwsze termoutwardzalne powłoki uzyskano już w latach 50. ubiegłego wieku, a dokonał tego niemiecki naukowiec Erwin Gemmer. Opatentowana przez niego metoda nosiła nazwę fluidyzacyjnego tworzenia powłok ochronnych. Stosowane w tym okresie materiały to przede wszystkim polietylen, nylon i PCV, a grubość warstwy nakładanej farby wahała się pomiędzy 150 mm a 500 mm. Podstawowym problemem, z jakim spotykali się ówcześni inżynierowie, był brak odpowiedniej technologii pozwalającej nanosić cienkie warstwy barwnika na powierzchnie materiałów.

Era aplikacji elektrostatycznej

Pierwszym zdecydowanym krokiem prowadzącym do dzisiejszych możliwości było wynalezienie metody aplikacji elektrostatycznej, dokonane jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Technologia ta szczególnie intensywnie rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych, a po dekadzie była już bardzo powszechnie stosowaną metodą, opartą też o nowe rodzaje farb. Rozwój malowania proszkowego wspomagał też dynamicznie rozwijający się przemysł chemiczny, dzięki któremu powstały cztery nowe żywice, które do dziś znajdują zastosowanie w tych technologiach. Dwie podstawowe z nich to żywice epoksydowe i poliestrowe, dwie pozostałe to ich mieszanki oraz żywice poliuretanowe. Prawdziwy boom na malowanie proszkowe nastąpił w latach 80. i nieprzerwanie trwa do czasów obecnych. Lakierowanie proszkowe elektrostatyczne polega na aplikowaniu równej i bardzo cienkiej warstwy proszku za pomocą jednej z trzech metod: wysokonapięciowej, elektrokinetycznej i fluidacyjnej.

Lakierowanie proszkowe dziś

Po latach rozwoju i poszukiwania skutecznych metod oraz farb, które spełnią najwyższe oczekiwania, rynek usług lakiernictwa proszkowego jest bardzo dobrze rozwinięty. Zakłady usługowe takie jak Vi-Kolor Sp. z o.o. oferują lakierowanie proszkowe w bardzo szerokim zakresie, od drobnych przedmiotów użytkowych po elementy elewacji budynków i inne duże konstrukcje. Stosuje się też kilka nowoczesnych rodzajów farb pozwalających na uzyskanie różnych efektów. Lakiery epoksydowe są wyjątkowo odporne na korozję chemiczną, zarysowania, ścieranie. Lakiery poliestrowe doskonale znoszą warunki zewnętrzne, w tym działanie promieni UV. Lakiery strukturalne umożliwiają tworzenie porowatych, dekoracyjnych powierzchni, a farby niskotemperaturowe sprawdzają się przy malowaniu powierzchni z tworzyw sztucznych wrażliwych na wysokie temperatury. Rozmaitość farb pozwala też na osiąganie efektów powierzchni gładkich, lśniących, matowych, porowatych, satynowych, a nawet antycznych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz