Materiał Partnera

Historia i elementy tańca street dance

Historia i elementy tańca street dance

Wśród wszystkich odmian tańca istnieje kultura taneczna łącząca w sobie młodzieńczą energię, uliczny charakter i różne style, umożliwiające wyrażenie swoich emocji i dążenie do doskonałości. Mowa tu o street dance, kulturze tanecznej, która od dawna funkcjonuje w cieniu prestiżowych i popularnych stylów tanecznych.

Charakterystyka street dance

Street dance to kultura taneczna łącząca w sobie współczesne style związane z Hip Hopem, Funky Styles, Social Dance i muzyką klubową. Street dance został stworzony przez młodych ludzi tańczących na ulicach wschodniego i zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Pozbawieni perspektyw i możliwości, młodzi ludzie szukali sposobu wyrazu i zaprezentowania siebie. Trudna sytuacja tancerzy stworzyła uliczny charakter kultury oparty na nieustannej rywalizacji z przeciwnikiem i własnymi słabościami. Street dance składa się z wielu stylów, wśród których najpopularniejsze są rocking, breaking, house, popping i locking.

Rocking

Rocking jest najstarszym elementem kultury street dance, który narodził się na początku lat ’60 w Nowym Jorku. Był sposobem na nieagresywne rozwiązywanie konfliktów i wspólną zabawę wśród członków nowojorskich gangów. Rocking to freestyle, jerk i burn. Tańczony do funku, rocka i rock’and’rolla przypomina zabawę muzyką i uliczną bójkę.

Break dance

Breaking, powszechnie znany jako break dance, narodził się na ulicach Nowego Jorku na początku lat ’70. Młodzi ludzie, zainspirowani rockingiem i tańcem Jamesa Browna, stworzyli styl wykonywany w pozycji stojącej i parterze. Breaking to top rock, drop, footwork, freez i power moves, elementy umożliwiające płynną zmianę pozycji podczas tańczenia. Wykonywany do funku, breaków i rapu jest połączeniem stylu, charakteru, muzykalności i intrygujących ewolucji.

Popping i locking

Popping stworzyli Boogaloo Sama i Popin’ Pete w Kalifornii w 1974 roku. Popping to „pop” i „hit”, czyli napinanie i rozluźnianie mięśni w rytm muzyki. Locking powstał pod koniec lat ’60, a jego twórcą jest Don Campbell. Taniec opiera się na szybkich i wyraźnych ruchach ramion i dłoni w połączeniu z bardziej swobodnym ruchem bioder i nóg. Cechą charakterystyczna lockingu jest lock, czyli płynny ruch nadgarstka i ręki. Popping i locking należą do kultury Funky Styles i wykonuje się je do muzyki funk.

House

House narodził się w latach ’70 w chicagowskim klubie Warehouse, a rozwinął w latach ’80 w nowojorskich dyskotekach The Loft i Paradise Garage. Rozkwit stylu związany jest z rozwojem muzyki house, która ewoluowała w różnych miejscach. House powstał na bazie jazzu i salsy, a jego cechą charakterystyczną jest „jacking”, czyli płynnym i falujący ruchu ciała.

Street dance to kultura tańca łącząca w sobie przeróżne style posiadające niepowtarzalny charakter. Street dance stworzyli młodzi uliczni tancerze, którzy szukali sposobu na wyrażenie siebie. Wszystkie style łączy młodzieńcza energia i chęć udowodnienia swoich umiejętności. By móc w pełni zrozumieć kulturę steet dance, warto zapisać się na zajęcia taneczne. Nauczyciele ze szkoła tańca Check This Out chętnie omówią tajniki tańca.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz