Artykuł sponsorowany

Historia fajerwerków na świecie

Historia fajerwerków na świecie

Dziś nie wyobrażamy sobie powitania Nowego Roku bez hucznych i efektownych pokazów sztucznych ogni. A zastanawialiście się kiedyś, jaki był początek fajerwerków? Kto je stworzył? Kiedy stworzono pierwszą petardę?

Początek w Chinach

Nie potrafimy wskazać dokładnej daty wynalezienia pierwszej petardy, ale to, co wiadomo na pewno, to fakt, że jej powstanie łączy się ściśle z pojawieniem się innego wynalazku – czarnego prochu. Był to więc VII wiek, a kolebką pierwszych petard były Chiny. I o ile, jako mieszanka pirotechniczna, petardy powstały właśnie we wspomnianym okresie, o tyle możemy na upartego dopatrzeć się ich początków jeszcze wcześniej – w 206 r. p.n.e. – gdy Chińczycy palili w ogniskach bambusowe kije eksplodujące pod wpływem wysokiej temperatury paleniska. Dźwięk ten miał odstraszać złe duchy.

Późniejsze eksperymenty z czarnym prochem pokazały, że siła i rodzaj eksplozji zależy od tego, w czym zostanie zamknięta mieszanka. Dlatego zaczęły powstawać różne kształty „działek” w celach militarnych, a po wielu próbach, w wieku XII, fajerwerki zagościły na dobre również w kulturze chińskiej.

Wędrówka do Europy

Dopiero w siedemnastym wieku efektowne fajerwerki dotarły do Europy. Początkowo, podobnie jak w Chinach, były one wykorzystywane głównie w celach czysto militarnych. Z czasem jednak zaczęto dopatrywać się w nich czegoś więcej. Efekty pirotechniczne coraz częściej pojawiały się na festiwalach i biesiadach uświetniając wieczory ówczesnych europejczyków.

Oczywiście, znane w tamtych czasach fajerwerki w niczym nie przypominały dzisiejszych kolorowych, różnokształtnych efektów świetlnych, które uzyskujemy stosując wybrane sztuczne ognie. Były to raczej salwy, wystrzały, którym towarzyszył huk i dym, ale nie różnobarwność.

Fajerwerki dzisiaj

Obecny wybór sztucznych ogni robi ogromne wrażenie. Możemy kupić świece dymne, wyrzutnie, petardy, race świetlne, moździerze i fontanny. Każdy z tych produktów pozwala uzyskać inny efekt świetlny, dodatkowo, mamy możliwość przebierania w kolorach. Pamiętajmy jednak, że choć od wieków produkt ten jest doskonalony, to wciąż może być niebezpieczny, jeśli został źle wyprodukowany lub przechowany. Dlatego, najlepiej kupować fajerwerki w sprawdzonych miejscach, np. Hurtownia Fajerwerków AS.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz