Materiał Partnera

Historia druku w pigułce

Historia druku w pigułce

Druk to nic innego jak odbicie obrazu z formy drukowej na podłożu drukowej przy użyciu farby. Ta nazwa kryje różne techniki powielania tekstu i grafiki przy użyciu różnych metod: tradycyjnych (maszyny drukarskie) i zaawansowanych (drukarki, plotery). Cel druku jest jeden – pragnienie zachowania słów, mających uchronić dane dzieło od zapomnienia. Jak zmieniały się sposoby druku w historii?

Krótka historia druku

Początkowo jedynym sposobem na powielanie słowa pisanego było ręczne przepisywanie każdego dzieła. Najnowsze badania dowodzą, że pierwszy druk wynaleziono i zastosowano w Babilonie. Estampaż polegał na  wypalaniu na glinianych tabliczkach obrazków i wzorów, które oznaczały poszczególne słowa czy zdania. Kamieniem milowym w historii druku było odkrycie w Starożytnym Egipcie papirusu. W tym czasie Grecja odkrywała kolory – podłożem do kolorowych druków były tkaniny. Historia druku nierozerwalnie łączy się z historią papieru, albowiem drukowanie było możliwie od momentu stworzenia materiału, na którym precyzyjnie i szybko wysychała farba drukarska. Dopiero w 105 r. n.e. w Kraju Środka wynaleziono papier czerpany, który stał się metodą wyjściową dla współczesnego papieru. Ruchoma czcionka również pochodzi znad Jangcy. Przełom w historii druku nastąpił w XV w, w którym to Jan Gutenberg wydrukował kilkaset egzemplarzy Biblii. Zasłynął on jako wynalazca prasy drukarskiej, wymiennej czcionki oraz aparatu do jej odlewania z wymiennych matryc. I chociaż rewolucja przemysłowa całkowicie zautomatyzowała pracę drukarni, to wciąż działa ona na podobnych zasadach jak w przypadku Gutenberga. Na przełomie XVIII i XIX wieku produkcję książek zmieniono z rękodzielniczej w mechaniczną i przemysłową. W XIX wieku po raz pierwszy zastosowano szybkobieżną maszynę drukarską, w roku 1847 opatentowano rotacyjną maszynę drukarską, a w 1884 roku wynaleziono linotyp - mechaniczne urządzenie do składania czcionek. Trzy lata później monotyp. Kolejne lata to nowoczesne sposoby przygotowania klisz drukarskich, a w 1904 r. powstała pierwsza maszyna offsetowa. W XX wieku przeniesiono metody przygotowania do druku z układania pojedynczych czcionek oraz innych elementów graficznych w kolumny publikacji gotowe do druku do DTP (komputerowego układania do druku).

Wartość druku

Dzięki drukowi znamy zapisywane najstarsze dzieje w historii ludzkości. Korzystali z niego również zakonnicy, którzy potem już tylko w ten sposób powielali teksty religijne. Współcześnie drukarstwo jest nierozerwalnie związane z komputerami. Teksty do wydruku obrabiane są na ekranach i przenoszone na płyty wykorzystywane  do produkcji form drukowych. Największym problemem w dzisiejszych czasach pozostaje wybór najodpowiedniejszego sprzętu biurowego. Warto zainwestować w oprzyrządowanie najwyższej jakości, ale dostosowane do potrzeb biura. W wyborze i późniejszym serwisie sprzętu biurowego pomoże wyspecjalizowana firma.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz