Materiał Partnera

Historia burgera

Historia burgera

Precyzyjnie zgrillowany kotlet wołowy zamknięty w chrupiącej bułce z dodatkiem warzyw oraz własnoręcznie przyrządzonych sosów lub keczupu bądź musztardy – tak właśnie większość osób wyobraża sobie burgera. Można go zrobić samemu albo zamówić w jednej z amerykańskich sieciówek lub w lokalu, którego specjalnością są właśnie tego typu dania. Skąd jednak wzięła się jego nazwa? Czy pochodzenie burgera jest takie oczywiste? Oto kilka ciekawostek na jego temat – zapraszamy do lektury.

Z Niemiec do Ameryki

Aby zrozumieć w pełni historię burgera, należy cofnąć się do XIII w. W tym okresie jeden z żołnierzy armii mongolskiej przetrzymywał pod końskim siodłem porcję mięsa przeznaczoną dla chwilowo nieobecnego kolegi. W trakcie jazdy zostało ono dosyć dobrze „ubite”, dzięki czemu wyróżniało się smakiem i konsystencją wśród porcji, które mieli przygotowane pozostali Tatarzy. Ten sprytny i niezamierzony zabieg dał początek nowej potrawie – befsztykowi tatarskiemu, zwanego potocznie tatarem, do którego wykorzystywano mięso mielone.

Właściwy hamburger narodził się jednak w... Hamburgu. W tym niemieckim mieście portowym przygotowywano bowiem steki po hambursku z mielonej wołowiny. Dopiero stąd, wraz z niemieckimi imigrantami przepis trafił do Stanów Zjednoczonych (istnieje wzmianka o serwowaniu hamburgerów na pokładzie statków transatlantyckich, które zaczęły żeglugę w połowie XIX w.).

Przez kilkadziesiąt kolejnych lat ewoluował on do tego stopnia, że kilku Amerykanów rościło sobie do niego prawa patentowe. Jednym z nich był Charlie Nagreen z Wisconsin, który pod koniec XIX w. postanowił sprzedawać słynne niemieckie kotlety w formie kanapek z kawałkiem smażonego mięsa włożonym między dwie kromki chleba. Innym był z kolei Fletcher Davis – kucharz i właściciel baru w Teksasie, który podawał je dla odmiany z grillowanym mięsem, z dodatkiem warzyw, a także sosu zrobionego na bazie musztardy i majonezu.

White Castle i McDonald’s

O krok dalej poszli Walt Anderson i Billy Ingram, którzy na początku XX w. ustandaryzowali produkcję burgerów. W swojej restauracji White Castle stworzyli szczegółową instrukcję, w której znalazły się informacje dotyczące, jak krok po kroku powinny być przygotowywane burgery, a oprócz tego określili standardy higieny i bezpieczeństwa, co było w tamtych czasach zupełną nowością.

Największy wpływ na popularność burgerów miały jednak restauracje McDonald’s. Pierwsza z nich powstała w 1940 roku w Kalifornii i w swoim menu miała również hot-dogi oraz inne dania z grilla. W latach 70. zarządzanie firmą przejął Ray Kroc i nastąpiła prawdziwa ekspansja McDonald’s na całym świecie, co wiązało się także ze zmianą standardów obsługi w restauracji.

Patrząc jednak na lokale gastronomiczne można zauważyć wiele restauracji specjalizujących się w produkcji burgerów, które znacznie różnią się od tych standardowych, przygotowywanych niczym na taśmie produkcyjnej. W Polsce również można skosztować tego popularnego dania, przyrządzonego z pasją i z wykorzystaniem wysokiej jakości składników. Jednym z takich miejsc jest Bart's Burger & Bar w Warszawie, w którym serwowane są burgery ze świeżo mielonej wołowiny, przyprawionej według własnej receptury, grillowanej i łączonej ze świeżymi warzywami, najlepszymi sosami oraz dodatkami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz