Artykuł sponsorowany

Herbata – magiczny napój leczniczy w każdym domu

Herbata – magiczny napój leczniczy w każdym domu

Właściwości lecznicze herbaty były znane i cenione już tysiące lat przed naszą erą. Do Polski trafiła w II połowie XVII wieku i obecnie napój ten ma w domu niemal każdy Polak. Wielu ludzi pije go codziennie, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak pozytywny wpływ może mieć na nasze zdrowie. Ważny jest nie tylko odpowiedni wybór gatunku herbaty, ale również właściwe jej parzenie.

Herbata czarna

Najpopularniejszym w Polsce rodzajem herbaty jest herbata czarna. Powstaje ona w wyniku skręcenia zwiędniętych liści, ich fermentacji, a następnie suszenia. Można ją dostać w każdym sklepie spożywczym, a jakość nie zawsze jest powiązana z ceną. Herbata może być zamknięta w gotowych do zaparzania porcjach tzw. torebkach lub luzem. Im mniej rozdrobione listki, tym „czystszy” i lepszy powinien być napar. Czarną herbatę parzymy w temperaturze 96°C. Zaparzana maksymalnie 3 minuty ma właściwości orzeźwiające i pobudzające, ze względu na dużą zawartość teiny. Oprócz tego działa ona antybakteryjnie, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne.

Herbata zielona i biała – eliksiry młodości

Popularność zielonej herbaty w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Dziś jest powszechnie dostępna w większości sklepów oraz restauracji. Jest bogata w teinę, witaminy B, C i E, a zawarte w niej garbniki mają właściwości przeciwnowotworowe. Według niektórych jest traktowana jako „eliksir młodości”, gdyż może hamować procesy starzenia się skóry. Podobne właściwości posiada również mniej znana herbata biała. Zieloną herbatę zaparzamy w temperaturze od 50 do 85°C, natomiast białą w  80°C do 90°C.

Herbata czerwona

Trzecim pod względem popularności na świecie rodzajem herbaty jest herbata czerwona. Ma ona nieco ziemisty i wyrazisty posmak, dlatego w naszym kraju nie wszystkim przypadła do gustu. Jest szczególnie polecana dla osób walczących z nadwagą, gdyż pomaga regulować przemianę materii. Oprócz tego przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu, poprawia pamięć i koncentrację. Zwykle czerwoną herbatę zaparza się w temperaturze 96°C w czajniczku (maksymalnie 7 minut), a następnie przelewa do filiżanek. Profesjonalnym sposobem na zaparzenie czerwonej herbaty i wydobycie z niej pełni smaku, jest parzenie jej w miękkiej wodzie od 3 do 5 minut temperaturze, którą określamy jako „białe wrzenie”. Jedną porcję herbaty można zaparzać dwu- a nawet trzykrotnie. Za każdym razem smak naparu będzie inny, różniąc się od poprzedniego wyrazistością i pikantnością.

Czym jest białe wrzenie?

Białe wrzenie to stadium gotowania wody, kiedy zaczynają pojawiać się w niej drobne, ale gęsto rozsiane, wypływające na powierzchnię  pęcherzyki powietrza. Jest to krótki moment, między początkiem wrzenia, a trzecim etapem gotowania, podczas którego bąble stają się duże, a woda osiągnie temperaturę 100°C

Gdzie najlepiej kupić herbatę?

Należy pamiętać, że dostępne w sklepach herbaty ekspresowe są często zanieczyszczane różnego rodzaju zapychaczami i składnikami chemicznymi wzmacniającymi smak oraz aromat naparu. By mieć pewność, że kupujesz dobrej jakości herbatę, najlepiej zamawiać ją online ze stron posiadających susze pochodzące wyłącznie z ekologicznych upraw,  takich jak dzbanherbaty.pl. Dzban Herbaty współpracuje z niemiecką hurtownią, której początki sięgają I polowy XIX wieku. Dostępne w ofercie sklepu susze to w 100% czyste herbaty lub mieszanki kilku herbat i ziół. Smak herbat owocowych oraz ziołowych jest wzbogacany wyłącznie naturalnymi suszonymi składnikami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz