Materiał Partnera

Haftowanie – na czym polega?

Haftowanie – na czym polega?

Haftowanie to umiejętność coraz mniej kultywowana. Dzięki niej można zdobić ubrania lub elementy wystroju domu, jak pościel czy obrusy. Tego typu dekoracje zastępuje się dziś dekoracją maszynową wykonywaną masowo. Z tego względu umiejętność haftowania daje nie tylko atrakcyjne wizualnie efekty, ale też olbrzymią satysfakcję. Do haftowania niezbędne są przede wszystkim igły oraz nici, ale nie tylko.

Podstawy haftowania

Nauka haftowania wymaga zaangażowania, wielu godzin ćwiczeń i posiadania odpowiednich akcesoriów do haftowania. Najlepiej przed rozpoczęciem przygody z haftowaniem zaopatrzyć się w publikację książkową, która w przystępny sposób przedstawia podstawy tej umiejętności. Na początku naszej drogi z haftowaniem należy poznać podstawowe ściegi. Są to: łańcuszek, atłasek i ścieg krzyżykowy. Ten pierwszy służy do wyszywania wąskich motywów, drugi jest stosowany na wąskich oraz długich powierzchniach i pozwala na wypełnienie rozległych elementów, aby granice ściegu stały się niewidoczne. Natomiast ostatni – krzyżykowy, jest najpopularniejszy i najprostszy.

Akcesoria niezbędne do haftowania

Jeśli planujemy zgromadzić akcesoria do haftowania, powinniśmy wybrać się do dobrze zaopatrzonej pasmanterii. Niezbędne będą oczywiście igły. Należy pamiętać, że igły do haftowania nieco różnią się od tradycyjnych i trzeba używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Igła powinna być nieco grubsza niż nitka, a także umożliwiać swobodne przechodzenie przez tkaninę. Haftowanie nie uda się bez tamborka. Jak mówi specjalistka ze sklepu z artykułami pasmanteryjnymi Dana, tamborek to obręcz, na którą naciąga się materiał. Dzięki niemu haftowanie nie wymyka się spod kontroli, a materiał pozostaje stabilny i umocowany. Choć można haftować na każdym rodzaju materiału, to na początek najlepsze będą len i bawełna. Na rynku dostępne są tamborki wykonane z różnych materiałów – drewna, plastiku lub bambusa.

Jakie nici do haftowania wybrać?

Do haftowania najlepiej sprawdza się mulina i kordonek lub bajorek. Haftować można również nićmi metalizowanymi. Mulina jest jednak najpopularniejsza i najbardziej funkcjonalna – składa się z kilku włókien, które można rozdzielać w razie konieczności. Wybór kolorów jest ogromny, a w pasmanteriach dostępne są również muliny z brokatem lub perłowe. Warto wiedzieć, że kordonka nie da się rozdzielać i należy go używać w formie i grubości zakupionej. Wszystkie z tych nici dostępne są w wersji bawełnianej, poliestrowej oraz lnianej – w zależności od indywidualnych potrzeb.

Opracowanie:
Katowice, Bohaterów Monte Cassino 3
tel. 501 752 990
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz