Artykuł sponsorowany

Guzik guzikowi nie równy. Sprawdź, co oferuje firma Galpas!

Guzik guzikowi nie równy. Sprawdź, co oferuje firma Galpas!

Guzik. Mały, niepozorny, ale sporo od niego zależy. Guzik odzieżowy to element ubioru, służący nam do zapinania tegoż elementu: płaszcza, bluzki, spodni. Najczęściej spotykane są guziki w kształcie koła; mogą być płaskie, wypukłe lub wklęsłe, mogą być wykonane z drewna, metalu, plastiku, rzadziej z innych tworzyw. Guzik ma swoją ciekawą historię i mimo że próbowano go zastąpić zamkami błyskawicznymi czy zatrzaskami, wciąż trzyma się dobrze. Sprawdź, jakie guziki i inne dodatki pasmanteryjne oferuje sprawdzona firma Galpas z Rybnika!

Krótka historia guzika

Najczęstszym zastosowaniem guzików są artykuły odzieżowe, ale czasem stosuje się je także przy galanterii takiej jak portfele, torby czy torebki. Zdarza się też, że przyszywane są do odzieży i innych artykułów nie jako zapięcie, a wyłącznie dla ozdoby. Zaczęto je przyszywać do ubrań około XIII w. n.e. Wcześniej podobne do guzików przedmioty używane były głównie jako ozdoby, zaś do spinania używano elementów złącznych. Wykonane były często z muszli lub drewna i wykorzystywane na terenach Chin i w dolinie Indusu już 2000 lat p.n.e. Zdarzały się guziki o rzeźbionych powierzchniach a nawet z otworami służącymi do przymocowania ich do odzieży. Początkowo służyły głównie jako elementy ozdobne, dopiero w XIII w. w Niemczech użyto ich po raz pierwszy do mocowania ubrania. Wtedy, wraz z powstaniem dopasowanych do ciała ubrań, guzik szybko rozpowszechnił się po Europie.

Pierwsza wzmianka o guziku pojawia się już w Pieśni o Rolandzie, gdzie jest to określenie na małą, nieistotną rzecz bez wartości, lecz w ciągu kilku wieków znaczenie guzika bardzo się zmieniło i stał się on cenionym dekoracyjnym i funkcjonalnym elementem ubioru. W XIX wieku niepozorny guzik stał się na tyle ważny, że rzeźbiono na jego powierzchni znaki herbowe. Na początku XX wieku, w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, guziki wykorzystywano do przechowywania różnych rzeczy lub jako miniaturowe kompasy. Pod koniec XX wieku pojawiły się napy, rzepy, a zatrzaski i zamki błyskawiczne nawet wcześniej, ale rola guzików w przemyśle odzieżowym wcale nie zmalała.

Wybór guzików obecnie

Współcześnie guziki można produkować niemal z każdego materiału. Stosowane są materiały naturalne jak drewno, muszle, metal, rzadziej kamienie, niegdyś kość słoniowa, która nie należy obecnie do materiałów wykorzystywanych legalnie. Można także wykorzystywać materiały syntetyczne albo łączyć naturalne z syntetycznymi. Guziki są dostępne w bardzo szorstkim asortymencie w ofercie rzetelnie działającej na rynku od roku 1991 roku firmy Galpas z Rybnika w województwie śląskim. Wygląd guzika zmienia się w zależności od mody, ale odzwierciedla również kierunki sztuk plastycznych i technik wytwarzania biżuterii, a w tej firmie znajdziesz tak ogromny wybór, że każdy krawiec i nie tylko znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

Ponadto, w asortymencie tej firmy znajdują się różnego rodzaju dodatki krawieckie i pasmanteryjne, jak: kordonki i zamki błyskawiczne, gipiury, włóczka i wełna, taśmy firanowe, akcesoria do firan, sznurki, wstążki, tasiemki. Sprzedaży podlegają także różyczki i ozdobne kwiatki do dekoracji, dodatki komunijne, ozdoby do włosów, pasmanteria metalowa, a także parasole. Uzupełnieniem oferty są sznurowadła, rękawiczki, kołnierzyki, szale i paski. Można też zaopatrzyć się też w miary krawieckie, aplikacje termo, ramiączka i przedłużacze do biustonoszy. Nie zwlekaj dłużej, tylko już dziś skorzystaj z tej oferty, a nie pożałujesz!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz