Materiał Partnera

Gumowe maty na siłowniach. Dlaczego są przydatne?

Gumowe maty na siłowniach. Dlaczego są przydatne?

Siłownie, sale do fitnessu czy cross fit, a nawet wydzielona w domach i mieszkaniach prywatnych przestrzeń do ćwiczeń powinny być należycie wyposażone. I chodzi tu nie tylko o sprzęt treningowy, lustra pomagające wypracować dobrą technikę czy różnego rodzaju akcesoria, ale też o odpowiednie pokrycie podłóg. W tej roli idealnie sprawdzają się maty gumowe. Co o tym decyduje?

Jednym z głównych zadań tego elementu wykończenia jest zabezpieczenie posadzki przed rozmaitymi uszkodzeniami mechanicznymi związanymi z użytkowaniem i składowaniem np. ciężarów czy maszyn takich jak bieżnia bądź rower stacjonarny. Różnego rodzaju przetarcia i zarysowania powierzchni podłogi mogą powstać także na skutek intensywnych ćwiczeń aerobowych, podskoków itp. wykonywanych w sportowym obuwiu – a także w wyniku mniej lub bardziej przypadkowego upuszczenia np. sztang albo hantli. Gumowa mata cechuje się wytrzymałością, dzięki której niestraszne są jej podobne zagrożenia.

Bezpieczeństwo użytkownika

Chroni ona jednak nie tylko posadzkę siłowni czy sali do fitnessu, ale także samych użytkowników. Dzieje się to w co najmniej dwojaki sposób. Po pierwsze, guma nie od dziś znana jest ze swych właściwości antypoślizgowych. Wyłożenie nią podłogi ma więc szczególne znaczenie tam, gdzie ruch wymaga precyzji, a jednocześnie łatwo o zawilgocenie potem, intensywnie wydychaną parą wodną czy kroplami wody bądź napojów izotonicznych, którymi uzupełnia się poziom płynów w trakcie treningu.

Tłumienie drgań

Po drugie zaś guma potrafi skutecznie amortyzować obciążenia powstałe podczas np. zumby, ćwiczeń na stepie czy aerobiku, skoków na skakance lub tych wykonywanych w ramach rozgrzewki. Gumowa mata chroni więc stawy sportowców przed przeciążeniami, ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia kontuzji. Zniweluje też przykre skutki ewentualnego upadku czy nieudanego lądowania po skoku. Zdolność absorpcji drgań i energii kinetycznej pozwala ponadto traktować gumową matę jako warstwę akustycznej i wibracyjnej izolacji. Docenią to zwłaszcza właściciele siłowni i sal treningowych znajdujących się na wyższych kondygnacjach – a także ich sąsiedzi „z dołu”.

Higiena

Nie bez znaczenia jest też możliwość łatwego utrzymania mat gumowych w czystości. Ważne tylko, by cechowały się gładką strukturą pozwalającą na sprawne przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjno-konserwacyjnych, tak jak to ma miejsce choćby w przypadku mat produkowanych przez zachodniopomorską firmę MTJ-GROUP. Zapewnią wówczas bezpieczeństwo pod kątem nie tylko mechanicznym, ale też higienicznym.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz