Materiał Partnera

Grzybica skóry u psów i kotów – rozpoznanie i leczenie

Grzybica skóry u psów i kotów – rozpoznanie i leczenie

Grzybica, zwana inaczej dermatofitozą, to choroba, która powszechnie dotyka zwierzęta domowe. Ta przykra przypadłość skórna jest groźna zarówno dla pupili, jak i właścicieli, dlatego nie można jej lekceważyć. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza. Sprawdźmy, w jaki sposób rozpoznać grzybicę skórną u zwierząt i jak ją skutecznie leczyć.

Objawy grzybicy skóry u czworonogów

Grzybice to zakażenia skóry, sierści lub pazurów, wywołane przez dermatofity z rodzaju Microsporum i Trichophyton. Zmiany chorobowe mogą występować na całym ciele, ale najbardziej podatnymi miejscami są skóra głowy i kończyn. W przypadku kotów objawy kliniczne są zróżnicowane i zależne od rasy – przykładowo, persy mogą przechodzić infekcję bezobjawowo i dopiero po stwierdzeniu grzybicy u opiekuna można dojść do pierwotnego źródła.

Grzybica u kotów – objawy

Zmiany grzybiczne u kotów charakteryzują się wystąpowaniem pojedynczych ognisk wyłysień z połamanym włosem, drobnych plam rumieniowych, łupieżu, a niekiedy świądu. W niektórych przypadkach na skórze pojawiają się łuskowate plamki z wyłysieniem, które szybko się powiększają, oraz tzw. strupień woszczynowy, czyli obszar ostrego zapalenia skóry.

Choroba może także zaatakować pazury – wysuszone, matowe i zdeformowane świadczą o rozwoju procesu chorobowego.

Grzybica u psów – objawy

Choroba u psów przebiega bardziej dynamicznie i ma różnorodny obraz kliniczny. Najczęstszymi symptomami są okrągłe obszary wyłysień i powstawanie szarych łusek, ale mogą pojawić się także łojotok, strupień woszczynowy, oraz grzybica pazura.

Grzybica skóry – częstość występowania

Choroba może dotknąć każdego psa lub kota, niemniej istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Najbardziej podatne na schorzenie są zwierzęta młode z nierozwiniętym systemem odpornościowym. Również czworonogi z niedoborami witaminowymi, słabo odżywiane i z chorobami współistniejącymi, są bardziej podatne na grzybice skórne.

Statystyki pokazują, że istnieje również rasowa predyspozycja do dermatofitozy. Choroba najczęściej dotyka psy rasy yorkshirre terier i jack russell teriery.

Jak postępować w przypadku grzybicy skórnej?

W przypadku zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza, np. Całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej Vet Med – im szybsza reakcja, tym lepszy efekt leczenia. Weterynarz przeprowadzi niezbędne badania kliniczne oraz dodatkowe testy, które pomogą zidentyfikować patogen i wdrożyć odpowiednią terapię.

Opracowanie:
Brwinów, Grodziska 46
tel. 22 758 31 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz