Grzaniec, czyli pyszny napój na rozgrzewkę

Grzaniec, czyli pyszny napój na rozgrzewkę

Jaki jest idealny napój na długie i chłodne wieczory? Koniecznie aromatyczny i rozgrzewający. Takie doznania z pewnością dostarczy Ci pyszny, domowy grzaniec. Nie tylko bowiem doskonale smakuje, ale również pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Zapoznaj się z artykułem i sprawdź, jak samodzielnie przygotować grzane wino czy piwo. Sprawdź, jakie przyprawy są idealnym dodatkiem do trunku i zainspiruj się gorącymi przepisami.    

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Grzaniec na przeziębienie i nie tylko, czyli coś pysznego na chłodny wieczór

Jeszcze do niedawna stanowił jeden z najdroższych trunków na europejskich stołach. Jego historia sięga już starożytności – a konkretnie Rzymian, którzy byli miłośnikami grzanego wina. Dziś umila nam długie i zimowe wieczory. Kojarzony jest ze świątecznymi targami, choć gorący napój można zakupić również w restauracjach, pubach czy barach. Grzaniec, bo o nim mowa smakuje jednak najlepiej w domowym zaciszu i przygotowany z ulubionych produktów.      

Jak się okazuje pyszny trunek nie tylko stanowi doskonałe urozmaicenie chłodnych dni, ale jest to także napój o niezwykłych właściwościach. Grzaniec z wina ma wiele prozdrowotnych zalet:

  • rozgrzewa organizm i poprawia krążenie krwi,

  • chroni przed miażdżycą i nadciśnieniem,

  • podnosi odporność organizmu przed bakteriami i infekcjami,

  • zawiera witaminy i minerały (potas, magnez, wapń, kwasy organiczne czy przeciwutleniacze).

Gorący alkohol rozluźnia ponadto mięśnie i ułatwia zasypianie. Pyszny grzaniec w połączeniu z miodem może stanowić naturalny lek na przeziębienie. 

Serwowany w ulubionym kubku z dodatkiem aromatycznych przypraw rozgrzeje i poprawi nastrój w nawet najzimniejsze jesienno-zimowe dni. Warto przy tym pamiętać, że napój ten jest wyjątkowo kaloryczny i ciężkostrawny.   

Domowy grzaniec – jak zrobić?

Rozgrzewające napoje sprawdzają się najlepiej w sezonie zimowym. Zastanawiasz się, jak przygotować grzańca w domu? Przyrządzenie najprostszej wersji zajmie nam zaledwie kilka minut. Warto jednak wiedzieć, co nam będzie w tym celu potrzebne. Sprawdź, jakie alkohole stanowią bazę dla trunku i które dodatki sprawdzą się najlepiej.

Grzaniec nie tylko z wina

Jakie wino do grzańca wybrać? Do przygotowania napoju najlepiej nadaje się czerwone wino półsłodkie, choć można wybrać również białe czy różowe w wersji słodkiej, czy wytrawnej. Poza tym warto zaznaczyć, że podstawę trunku mogą stanowić również inne alkohole. Choć dużą popularnością cieszy się piwo, to coraz częściej stosuje się też whisky czy poncz.

Jak się okazuje, z powodzeniem można również przygotować grzaniec bezalkoholowy. Jego podstawą są nie tylko alkohole bezprocentowe, ale również świeżo wyciskane lub wytłaczane soki oraz woda. W okresie zimowym najlepiej postawić na nektary jabłkowe czy pomarańczowe. Do podgrzania świetnie nadaje się również miód pitny. Jako dodatek można również dolać mocniejsze trunki – koniak, wódkę, rum czy nalewki owocowe.    

Przyprawa do grzańca

Rozgrzewający napój to nie tylko alkohol, ale również ciekawe dodatki. Zastanawiasz się, jaka przyprawa do grzańca sprawdzi się najlepiej? Warto postawić przede wszystkim na nuty korzenne, które gwarantuje np. gałka muszkatołowa, anyż, kardamon, goździki, cynamon czy imbir. Poza tym smak trunku wzmocnią owoce – jabłka, pomarańcze i cytryny. Dla miłośników słodyczy poleca się dodanie miodu, agawy czy syropu klonowego.

Przepisy na grzańca

Jeśli nie wiesz, jak przygotować grzańca, to wystarczy już kilka składników, aby stworzyć pyszny napój. Warto pamiętać przy tym o jednej najważniejszej zasadzie – pod żadnym pozorem nie można go zagotować. Przegotowany alkohol znacznie różni się od oryginału i zazwyczaj traci swoje smakowe właściwości. Oto kilka najciekawszych propozycji na rozgrzewający trunek.

Tradycyjny grzaniec galicyjski

Najbardziej popularna wersja grzanego wina. Do przygotowania napoju potrzebujemy następujących składników: miodu, czerwonego wina (półsłodkiego lub półwytrawnego), pomarańczy oraz przypraw (cynamonu, goździków, imbiru i gałki muszkatołowej).

W zależności od naszych preferencji (co do słodkości) wybieramy rodzaj czerwonego wina. Następnie przelewamy je do garnka i wstawiamy na najmniejszy ogień. Dodajemy korzenne przyprawy – szczyptę cynamonu, parę goździków, plasterki imbiru oraz startą gałkę muszkatołową. Cytrusowy posmak zapewniamy poprzez kilka plastrów pomarańczy. Do półwytrawnego alkoholu dodajemy łyżkę miodu. Podgrzewamy i mieszamy, ale nie zagotowujemy. Najlepiej gotowy trunek podawać w kamionkowym kubku do grzańca.     

grzane wino

Grzane piwo z miodem

Wiesz już doskonale, że podstawę rozgrzewającego trunku mogą stanowić różne alkohole. Jak więc zrobić grzaniec z piwa? To niezwykle proste! Wystarczy skorzystać z następujących produktów: jasnego lagera, cukru trzcinowego, cytryny oraz przypraw (goździków, cynamonu, świeżego imbiru).

Całość przygotowujemy podobnie jak grzaniec z wina. Piwo przelewamy do garnuszka, dodajemy plasterki imbiru oraz cytryny. Uzupełniamy pozostałymi przyprawami i słodzimy dużą łyżką cukru trzcinowego. Można użyć również startej skórki cytrusa. Wywar podgrzewamy na małym ogniu i podajemy w kubkach zatrzymujących ciepło.  

grzaniec z piwa

Jak widać, zalety picia grzańca są niezliczone. Grzane wino i piwo stanowi nieodłączny element górskich wypraw czy świątecznych jarmarków. Do tego nawet ich domowe wersje nie są trudne do przygotowania. Ponadto nie zawsze muszą bazować na alkoholu. Jeśli jednak chcesz poznać ciekawe przepisy na inne rozgrzewające trunki, to sprawdź 5 gorących pomysłów na zimowe napoje.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane produkty