Artykuł sponsorowany

Gruntowy wymiennik ciepła - jaki wybrać?

Gruntowy wymiennik ciepła - jaki wybrać?

Gruntowe wymienniki ciepła to uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które może być wykorzystane do podgrzewania lub schładzania powietrza trafiającego do naszego domu. Wszystko to całkowicie za darmo, bowiem mechanizm ten wykorzystuje energię cieplną gruntu na którym stoi nasz dom.

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

Zasada gruntowego wymiennika ciepła – w skrócie GWC – jest bardzo prosta. -Podstawowy model tego urządzenia to rurociąg zakopany w gruncie na określonej głębokości, przez który musi przejść powietrze z środowiska zewnętrznego zanim trafi do pomieszczeń – mówi specjalista firmy Ventus.

Podczas przepływu powietrze zmienia swoją temperaturę, w zależności od pory roku może się ogrzewać lub schładzać. Jest to spowodowane tym, że grunt ma zdolność do całorocznej stabilizacji temperatury na określonej głębokości. Dla przykładu średnia temperatura około 1,5 metra pod powierzchnią wynosi w przybliżeniu 4 stopnie Celsjusza. Dopiero po przedostaniu się przez całą długość wymiennika powietrze trafia do rekuperatora, gdzie przejmuję energię cieplną od powietrza, które opuszcza wnętrze domu.

Jaki wymiennik wybrać?

Wykonawcy gruntowych wymienników ciepła proponują nam kilka różnych rozwiązań. Każde z nich ma swoje plusy i minusy. Omówiony wyżej system składa się z rur PCV lub kamionkowych o średnicy około 200 mm – całość instalacji ma od 30 do 50 metrów długości. Jest to rozwiązanie tanie, ale niestety dość podane na skraplanie się pary wodnej w okresie letnim. Można temu zapobiec poprzez odpowiednie ustawienie wszystkich odcinków wymiennika – powinny być one ułożone ze spadkiem 1 stopnia, dzięki temu zapobiegnie się gromadzeniu skroplin. Dodatkowo wszystkie połączenia powinny zostać bardzo solidnie uszczelnione. Całość instalacji umieszcza się na głębokości od 1,5 do 2,5 metra. Inne formy wymiennika to:

  • Wymiennik żwirowy – ma on formę wykopu o objętości kilku metrów sześciennych, który wypełnia się oczyszczonym żwirem o granulacji od 40 do 80 mm. Żwir ma zdolność do akumulowania energii cieplnej i jednocześnie pełni rolę filtra oczyszczającego powietrze. Powietrze zasysane przez czerpnię przepływa między kamieniami, oczyszcza się i ogrzewa. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo wolna regeneracji złoża, które stopniowo traci zgromadzoną energię – jej odnowienie zajmuje sporo czasu.

  • Wymiennik płytowy (bezprzeponowy) – układany jest na utwardzonym złożu piaskowo-żwirowym. Powietrze przepływa przez szczeliny między płytami a złożem i zmienia swą temperaturę. Rozwiązanie to odznacza się dużą wyższą skutecznością w porównaniu z wymiennikiem żwirowym.

  • Wymiennik glikolowy – przypomina wymiennik rurowy. Różnicę stanowiąc rozmiary – rury wymiennika glikolowego mają długość nawet 250 metrów, a ich szerokość jest nie większa niż 4 centymetry. Wypełnione są one roztworem glikolu, który krążąc w niej przejmuje temperaturę gruntu i przekazuje ją za pośrednictwem pompy obiegowej do powietrza w wentylacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz