Artykuł sponsorowany

Granit, marmur, piaskowce. Który kamień wybrać do budowy?

Granit, marmur, piaskowce. Który kamień wybrać do budowy?

Powrót do naturalnych materiałów to wyjątkowo chętnie eksploatowany przez specjalistów trend w architekturze i budownictwie. Elementy domu lub całościowe projekty oparte na wykorzystaniu drewna czy kamienia cieszą się również ogromną popularnością samych zainteresowanych - inwestorów marzących o własnym domu czy siedzibie firmy. Wykorzystując kamień jako surowiec budowlany można liczyć na trwałość idącą w parze z niebywałą jakością. Ponadto takie skały jak granit, marmur czy piaskowiec urzekają bogactwem kolorów i faktur, gwarantując nie tylko wytrzymałość, ale również wyjątkowe wrażenia estetyczne. Który z wyżej wymienionych kamieni spełnia te zadania najlepiej?


Granit

Granit jest w Polsce eksploatowany z masywów karkonoskiego, strzelińskiego i strzegomskiego. Nadaje się zarówno jako budulec dróg (kostka granitowa, krawężniki, płyty granitowe), parapetów, murków i ogrodzeń. Kilka dostępnych barw granitu pozwala na użycie go w wyrabianiu różnorodnej galanterii ogrodowej i elementów małej architektury. W domu granit świetnie sprawdza się jako surowiec wykończeniowy w wielu pomieszczeniach, a nawet jako materiał budulcowy schodów czy jako posadzka w przedpokoju. Pięknie będzie się prezentował w kuchni oraz w łazience na podłodze i ścianach, jako zlewozmywak czy umywalka. - Za wszechstronne zastosowanie granitu w dużej mierze odpowiadają jego właściwości. Nawierzchnia wykonana z tego kamienia jest praktycznie nie do zniszczenia. Na skałę nie działają czynniki zewnętrzne m.in. wilgoć. To materiał niepalny, twardy i trwały, odporny na ścieranie i nacisk dużej masy. Elementy domu wykonane z granitu nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji, a jednocześnie cieszą niezmienną jakością estetyki i trwałości - tłumaczy specjalista firmy Granimex.


Marmur

Marmur to kamień prosty w obróbce, łatwy w polerowaniu, cięciu i rzeźbieniu. Jest twardy, lecz bardziej miękki niż granit. Z tego względu jego powierzchnia jest mniej odporna na powstawanie zacieków, zarysowania i działanie czynników atmosferycznych; poler marmurowy nie odznacza się już taką trwałością. Jednocześnie marmur charakteryzuje jednak większa przyczepność, co czyni z niego dobry materiał na posadzki mające kontakt z wodą. Jest mało nasiąkliwy, ale czasami reaguje z niektórymi kwasami zawartymi w atmosferze lub jedzeniu. Skutkiem tego powstają plamy praktycznie niemożliwe do usunięcia. Idealnie nadaje się jako surowiec do budowy wewnętrznych elementów w domu, budynku biurowym, kompleksach kąpielowych, hotelach i sklepach. To świetny materiał dekoracyjny i rzeźbiarski. Nie sprawdzi się natomiast w kuchni i w tworzeniu architektury zewnętrznej.


Piaskowiec

Piaskowce charakteryzuje przede wszystkim zdolność do przepuszczania wody. Są nasiąkliwe i bardzo porowate, a zatem kompletnie nieodporne na plamy i zabrudzenia. Z tego względu nie można go stosować w kuchniach i łazienkach. Niektóre odmiany nadają się na posadzkę, jednak niech to lepiej będzie miejsce nie narażone na duży ruch. Mokry piaskowiec jest kruchy, miękki i plastyczny, a po wyschnięciu znacznie twardnieje. Najchętniej stosuje się go jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy, głównie na ścianach i kominkach, elewacjach i w architekturze ogrodowej.

- Ze względu na różnice we właściwościach trudno jednoznacznie stwierdzić, który kamień będzie najlepszym surowcem budowlanym. Można pokusić się o stwierdzenie, że wybór skały zależy od miejsca jego użycia. Granit świetnie sprawdzi się wewnątrz i na zewnątrz budynku, marmurem pięknie wykończymy pokój dzienny, ale już niekoniecznie posadzkę przed domem natomiast kominek z piaskowca nada charakteru każdemu pomieszczeniu. Niezmiennie jednak, decydując się na zastosowanie kamienia można liczyć na niezwykłą trwałość, piękno trwające latami i niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu - podsumowuje specjalista Granimex.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz