Góry Stołowe. Niezwykły park narodowy w Sudetach

Góry Stołowe. Niezwykły park narodowy w Sudetach

Góry Stołowe, położone w pobliżu uzdrowiska Kudowa-Zdrój, to wyjątkowe pasmo górskie, w którym formacje skalne przybierają niezwykłe formy. Znajdziemy tutaj skały przypominające gigantyczne grzyby i maczugi, labirynty i mosty skalne, rzadkie sowy, ptaki drapieżne i piękne krajobrazy, które zapierają dech w piersiach. Przeczytaj, dlaczego warto zaplanować wycieczkę w to niezwykłe miejsce.

Gdzie leżą Góry Stołowe?

Park Narodowy Gór Stołowych położony jest na terenie Sudetów Środkowych, przy granicy polsko-czeskiej.  Góry Stołowe od północnego-zachodu zamykają Kotlinę Kłodzką, ciągnąć się na długości 17 kilometrów od granicy z Czechami po dolinę Bystrzycy Dusznickiej w okolicy Polanicy-Zdroju. Stanowią one fragment rozległego pasma górskiego, na którego terenie znajdują się niezwykłe formy skalne przypominające sylwetki zwierząt, gigantyczne grzyby i maczugi. Ze względu na unikalne wartości przyrodnicze teren ten jest objęty ochroną od 1993 roku. Na terenie parku ochroną objęte są zarówno formy skalne, gleby i wody oraz fauna i flora, ale również krajobraz i obiekty historyczno-kulturowe.

Góry Stołowe – noclegi

Świetną bazą wypadową w Góry Stołowe jest uzdrowisko Kudowa-Zdrój, położone na wysokości 300-400 m n.p.m. wśród łagodnych wzniesień. Z miasteczka szybko dostaniemy się do większości atrakcji w parku narodowym i pobliskich miasteczek – m.in. oddalonej o 26 km Polanicy-Zdrój.

Mając w planach dłuższy pobyt, warto zwiedzić samo miasteczko. Największą atrakcję Kudowy-Zdroju jest Kaplica Czaszek w Czermnej. To niezwykłe miejsce, które zostało udekorowane tysiącami czaszek i kości osób poległych w czasie wojen śląskich z XVIII w. Godne uwagi są również zabytkowe sanatoria, z których wiele powstało jeszcze w XVIII w. Podczas ładnej pogody dobrym pomysłem na odpoczynek jest spacer po Parku Zdrojowym ze słynną pijalnią wód.

Ba bazę wypadową możemy również wybrać Karłów – wioskę, w której spotyka się kilka szlaków prowadzących do największych atrakcji Gór Stołowych. Co prawda baza turystyczna nie jest tutaj tak rozbudowana jak w Kudowie-Zdroju, ale miejsce do spania, zjedzenia i zrobienia zakupów z pewnością się znajdzie.

Góry Stołowe – szlaki

Błędne Skały

Błędne Skały to jedna z najpopularniejszych atrakcji Gór Stołowych, która wystąpiła nawet w kilku filmach! Wycieczkę do swoistego labiryntu między skałami możemy zacząć w Karłowie lub w Kudowie-Zdroju – na miejsce dostaniemy się szlakiem zielonym lub czerwonym w około 2-2,5 godziny. Możemy również skorzystać z wycieczki organizowanej przez biuro podróży.

Szczeliniec Wielki

To właśnie z tego szczytu najlepiej podziwiać krajobraz Kotliny Kłodzkiej. Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych, wznoszące się 919 m n.p.m. Od strony Karłowa na wierzchołek masywu prowadzi około 665 kamiennych schodów powstałych jeszcze w XVIII w. Na szczyt możemy wejść również szlakiem z Radkowa przez wieś Pasterkę.

Skały Puchacza

Skały Puchacza to częściowo dzieło natury, częściowo człowieka, który odkrył je w XIX w. gdy w Górach Stołowych pozyskiwano piaskowiec. Strome skały opadają tutaj do 50 m w przepaść po kamieniołomie z II wojny światowej. Spacer do Skał Puchacza żółtym szlakiem z Lisiej Przełęczy zajmuje około godzinę.

Fort Karola

Pozostałości tego fortu, który niegdyś strzegł granicy austriacko-pruskiej znajdują się koło Lisiej Przełęczy. Do atrakcji można dojść żółtym szlakiem. Obecnie można zobaczyć fragmenty muru z resztkami bramy i oknem, schody i platformę widokową. Niedaleko fortu położona jest Basteria nad Pasterką – pruski fort z XVIII w.

Jak dojechać w Góry Stołowe?

Najwygodniej dojechać tutaj samochodem. Jadąc z Warszawy, Krakowa lub Poznania, musimy kierować się na Wrocław. Na Bielanach Wrocławskich najlepiej zjechać na drogę nr 8, a następnie kierować się na południe w stronę Kotliny Kłodzkiej, a dalej granicy z Czechami.

Jeśli zdecydujemy się na podróż pociągiem, najlepiej wybrać połączenie z Warszawy lub Wrocławia do Kudowy-Zdroju. Podróżując z Krakowa, lepiej pojechać najpierw do Wrocławia, a tam przesiąść się w Koleje Dolnośląskie.

W przypadku podróży autobusem, najlepiej jest dotrzeć do Wrocławia. A tam przesiąść się w lokalny autobus – PKS Bytom lub PKS Kłodzk.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz