Artykuł sponsorowany

Golonka, czyli tradycyjny przysmak, który każdy powinien znać

Golonka, czyli tradycyjny przysmak, który każdy powinien znać

Golonka, czyli tradycyjny przysmak, który każdy powinien znać

Golonka to popularne danie kuchni tradycyjnej nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Przez niektórych uważana jest za potrawę tłustą i niezdrową, jednak odpowiednio przyrządzona przez doświadczonego kucharza, zachwyca delikatnym mięsem oraz wyjątkowymi walorami smakowymi. Właśnie dlatego jest stałą pozycją w menu wielu restauracji. Jak przygotować, a następnie podać golonkę? 

Wysokiej jakości mięso podstawą smacznego dania

Pomimo iż nie jest to danie pochodzenia polskiego, już w kuchni staropolskiej stało się prawdziwym przysmakiem, szczególnie na stołach bogatych szlachciców. Mięso pochodzi z przedniej lub tylnej części tuszy świni i to od jego jakości zależy finalny efekt oraz smak potrawy. Ze względu na to najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców oraz wybierać dorodne porcje mięsa. Przede wszystkim dobrze wcześniej dokładnie sprawdzić hodowlę i sposób, w jaki jest prowadzona.

Jak przygotować mięso?

Obrabianie, marynowanie i przyrządzanie mięsa zdecydowanie stanowi jedną z najtrudniejszych oraz najbardziej wymagających dziedzin gotowania. Dlatego, jeśli się na tym nie znamy, może być nam bardzo trudno przygotować golonkę, która nas zadowoli. W takiej sytuacji najlepiej zdać się na ekspertów z tej dziedziny, a więc doświadczonych kucharzy, którzy w miejscach takich jak Restauracja i Catering Golonkowo w Biskupicach serwują nie jeden, ale aż 6 różnych rodzajów golonki. Znajdziemy te najbardziej klasyczne, czyli gotowane z włoszczyzną lub duszone w piwie, jak również pieczone w wyrazistych marynatach. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby golonka Stelzen w stylu austriackim zapiekana w aromatycznej glazurze i ważąca blisko kilogram, której samodzielne przyrządzenie byłoby wyjątkowo trudne. Tak bogaty oraz różnorodny wybór pozwala dobrać potrawę indywidualnie do preferencji smakowych klienta, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Z czym łączyć golonkę?

Zazwyczaj golonka podawana jest w towarzystwie kapusty zasmażanej, a niekiedy także tej kiszonej. W Polsce jest ona nawet wykorzystywana w niektórych regionach jako baza kwaśnicy lub kapuśniaku. Ponadto do mięsa doskonale pasują ziemniaki, zarówno te gotowane, jak i pieczone oraz inne warzywa, często przygotowywane razem z golonką. Ciekawym wariantem jest dodawane do niektórych rodzajów golonki puree z grochu. Co więcej, zdarza się również, że potrawa serwowana jest jedynie z dodatkiem musztardy lub chrzanu, a w mniej wykwintnych lokalach z pieczywem. Tak naprawdę sposób podania oraz dodatki zależą od tego, w jaki sposób została przyrządzona golonka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz