Materiał Partnera

Główne metody obróbki plexi

Główne metody obróbki plexi

Plexi to materiał wykorzystywany na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu. Klienci biznesowi i indywidualni doceniają właściwości tego produktu, do których zaliczają się m.in. bardzo dobra wytrzymałość i estetyczny wygląd. PMMA często poddaje się obróbce mechanicznej, np. cięciu, piaskowaniu, zgrzewaniu itd. W jaki jeszcze sposób modyfikuje się przeźroczyste płyty?

Czym jest plexi?

Plexi to skrótowa nazwa polimetakrylanu metylu (PMMA). Jest to transparentny, termoplastyczny, sztywny materiał przypominający zwykłe szkło. Płyty plexi mają niebywałą przezroczystość, ponieważ są one naturalnie bezbarwne.  

Cięcie ręczne i mechaniczne

Plexi można wycinać m.in. nożami segmentowanymi, wyrzynarką oraz piłą tarczową i taśmową. W przypadku, gdy mamy do czynienia z niewielkimi ilościami plexi, stosuje się na przykład piłę ręczną z ostrzami do stopów metali lekkich. Mniejsze wymagania mają również cienkie płyty plexi poniżej 3 mm. Bez problemu dają się ciąć zwykłym nożykiem do laminatów.

Niekiedy używa się zagłębiarki, ale tutaj trzeba mieć na uwadze, że najważniejszy jest wybór właściwej tarczy. W innym przypadku powierzchnia plexi może pękać. Do najbardziej specjalistycznych tarcz zalicza się te ze stali szybkotnącej, o ujemnym kącie natarcia. Ich drobne ostrza umożliwiają precyzyjne wycinanie, bez szkody dla krawędzi.

Piła elektryczna taśmowa dobrze sprawdza się z kolei do cięcia krzywizn, choć wykorzystuje się ją głównie do przycinania nadmiaru materiału części uformowanych. Innym rozwiązaniem jest cięcie przy pomocy urządzenia z ostrzami z węglików spiekanych, których nie trzeba często ostrzyć.

Cięcie laserem CO2

Popularną metodą obrabiania plexi jest cięcie laserem CO2. Jej zaletą jest możliwość uzyskania idealnie gładkich brzegów, co pozytywnie rzutuje na jakość całego produktu. Nie trzeba go dodatkowo szlifować i polerować. 

Można ponadto uzyskać dowolne kształty, łuki i formy. Technika laserowa pozwala także na cięcie wyjątkowo skomplikowanych elementów i minimalizowanie powstających odpadów. – tłumaczy ekspert z firmy AKCES.

Nic dziwnego, że w zastosowaniach przemysłowych ta technika obróbki sprawdza się bardzo dobrze i jest chętnie wykorzystywana przez przedstawicieli różnych branży.

Metoda odlewania

Innym sposobem obróbki tworzywa z plexi jest odlewanie. Polega ona na wypełnianiu formy odlewniczej tworzywem sztucznym w stanie ciekłym. Forma może być otwarta lub zamknięta, przy czym ten pierwszy rodzaj często wykorzystuje się do zalewania elementów zespołów elektronicznych.

Piaskowanie, czyli wyrównywanie

PMMA można także poddawać piaskowaniu przy użyciu karbodurowego papieru. Wyróżnia się piaskowanie ręczne, tarczowe i taśmowe. Taka operacja służy wyrównaniu powierzchni obrabianej oraz usuwaniu ewentualnych defektów, np. zarysowań.

Warto mieć na uwadze, że podczas obrabiania piaskowego powierzchnia plexi musi być chłodzona wodą, by wyeliminować ryzyko jej przegrzania się.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz