Artykuł sponsorowany

Główne aspekty cięcia plazmą - na czym polega cały proces?

Główne aspekty cięcia plazmą - na czym polega cały proces?

Pewnie nie raz widzieliśmy produkty takie, jak stojaki na miski, ławki ogrodowe, czy stojaki choinkowe. Moglibyśmy się zastanawiać jak są one wykonywane, to właśnie przez cięcie plazmą CNC, która daje takie niesamowite efekty. Samo cięcie plazmowe to proces cięcia metali za pomocą łuku plazmowego.

Skład systemu plazmowego

- Części eksploatacyjne, palnik plazmowy, przewód uziemiający, źródło zasilania.

Aby cały system plazmowy sprawnie działał niezbędne będą nam elektryczne lub gazowe zasilanie. Możliwość posiadania gazów technicznych mają systemy plazmowe wąskostrumieniowe m.in tlen, azot, oraz argon.

Zastosowania cięcia plazmą

Plazmą głównie tniemy takie materiały, jak stal czarna, nierdzewna, czy aluminium. Dobry kontakt elektryczny przewodu masowego, jest niezbędną rzeczą do prawidłowej pracy przecinarki plazmowej. Produkty jak wymienione w tytule, czy blachy, lub rury, siatki, możemy ciąć plazmą CNC.

Dokładny proces cięcia plazmowego - opis

W systemie plazmowym, gdy dysza i elektroda spotkają się ze sobą, gdy przez palnik nie przepływa gaz. Natomiast, jeżeli nastąpi wciśnięcie spustu palnika, to spowoduje, to, że źródło podda na palnik prąd o niskim natężeniu, który następnie wraca do źródła poprzez przewód łuku pilota. W tym samym czasie poddawany zaczyna być gaz pod dużym ciśnieniem, który powoduje odsunięcie elektrody od dyszy, a tym samym przerwanie styku. Gdy już prąd będzie płynął w powietrzu, a odpowiednie ukształtowanie strumienia gazu będzie powodować wypychanie łuku elektrycznego i strumienia plazmy w kierunku otworu dyszy. Gdy już łuk elektryczny przeskoczy na cięty element, źródło poddaję się natężeniu prądu. Jeżeli jesteśmy zainteresowani ławkami ogrodowymi, lub akcesoriami ogrodowymi, to firma Dziur-Met Andrzej Dziura nam to wykona, skoro już znamy cały proces cięcia plazmowego, a takie artykuły nas interesują.

Wentylacja wodna

W stołach wodnych wentylacja odbywa się za pomocą wody umieszczonej pod ciętym materiałem, gdzie proces cięcia termicznego odbywa się w lustrze wody. Zastosowanie stołu wodnego CNC w technologii cięcia plazmowego, ma korzystny wpływ na ograniczenie odkształceń wycinanych elementów, redukcję poziomu hałasu i poprawę jakości krawędzi wycinanego elementu.

Budowa obrabiarek

W skład plazm wchodzą m.in stoły sterowane numerycznie, agregat plazmowy, elementy przenoszenia napędu, moduły dodatkowe, systemy wentylacji, regulator wysokości, system zaopatrzenia agregatu plazmowego w gaz, oraz wiele innych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz