Materiał Partnera

Głowica silnika. Czy możesz naprawić ją sam?

Głowica silnika. Czy możesz naprawić ją sam?

Każdy z miłośników motoryzacji doskonale wie, że remontowanie pojazdu na własną rękę jest nie tylko czasochłonne, lecz także ryzykowne. Mimo to nie brakuje osób zainteresowanych samodzielnym wykonaniem drobnych napraw. Ci, którzy znają się na rzeczy, nie boją się zabrać nawet za remont głowicy silnika. To jeden z najistotniejszych elementów jednostki napędowej, bez którego samochód nawet nie ruszy z miejsca. Co jednak wówczas, gdy nie masz specjalistycznej wiedzy i chcesz zaoszczędzić?


Jak działa głowica silnika?

Rozwój technologii zaowocował tym, że dziś w niemal każdej gałęzi przemysłu korzysta się z nowoczesnych rozwiązań. Branża samochodowa wykorzystuje m.in. nowoczesne głowice silnika, w których zastosowano wydajniejszy system chłodzenia. O ile jeszcze kilkanaście lat temu takie produkty były chłodzone powietrzem (np. Fiat 126p), to dziś najczęściej chłodzi się je cieczą. Choć montowane współcześnie chłodnice działają sprawniej, to jednak nie można zapomnieć, że ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana. Efektem tych zmian jest to, że nie każdy zainteresowany jest w stanie naprawić głowicę silnika samodzielnie.


Jaką rolę pełni głowica silnika? To ona jest odpowiedzialna za wtrysk paliwa. Jej zastosowanie w pojeździe mechanicznym pozwala uszczelnić komorę spalania. Każda awaria głowicy silnika wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi dla właściciela pojazdu. Naprawa nie zawsze jest możliwa, bywa też nieopłacalna – wszystko zależy od tego, jaka część głowicy przestała prawidłowo funkcjonować. Specjaliści wskazują, że najwięcej zgłaszanych awarii dotyczy uszczelki, która jest stosowana w głowicach silnika. Wymiana takiej uszczelki to koszt co najmniej kilkuset złotych. Nic dziwnego, że są osoby próbujące wymienić ten gumowy element na własną rękę.

Oszczędność kontra bezpieczeństwo

Jeżeli czujesz się na siłach, by samodzielnie wymienić uszczelkę głowicy silnika, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś właśnie tak zrobił. Pamiętaj jednak, że od efektu twojej pracy zależy bezpieczeństwo zarówno twoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Musisz mieć pewność, że pojazd będzie działał sprawnie. W przeciwnym razie może dojść do jeszcze większych uszkodzeń, których usunięcie będzie cię kosztowało znacznie więcej. Co w sytuacji, gdy nie jesteś pewien, jaki element głowicy silnika został uszkodzony?


Jeżeli nie czujesz się specjalistą, to lepszym rozwiązaniem będzie zdanie się na ekspertów. Przykładowo spółka Moto-Szlif oferuje nie tylko naprawę głowic silnika, lecz także regenerację silników. Jeżeli postawisz na specjalistów, to zyskasz pewność, że nie tylko jesteś bezpieczny, podróżując pojazdem, w którym usunięto usterkę, lecz także zaoszczędzisz. Nie powinno to cię dziwić. Naprawy nowoczesnych, precyzyjnych elementów, wchodzących w skład choćby silników samochodowych, są bardzo kosztowne. Lekceważąc usterkę lub zlecając jej naprawę firmie bez odpowiedniego doświadczenia, nie możesz mieć pewności, że za kilka tygodni nie będziesz musiał ponownie odstawiać samochodu do warsztatu. Wówczas rachunek za wykonane prace może opiewać na bardzo wysokie kwoty.

Oceń artykuł (1)
2.0
Komentarze
Dodaj komentarz