Materiał Partnera

Glorioza w doniczce – co na temat domowej uprawy tej wyjątkowej rośliny podpowiadają specjalistki z kwiaciarni Cafe Garden?

Glorioza w doniczce – co na temat domowej uprawy tej wyjątkowej rośliny podpowiadają specjalistki z kwiaciarni Cafe Garden?

Choć glorioza nie należy do najpopularniejszych w Polsce roślin doniczkowych, to zainteresowanie nią rośnie z roku na rok. Taki stan rzeczy wynika głównie z 2 istotnych kwestii. Po pierwsze, zainteresowani zakupem klienci otrzymują do swojej dyspozycji kwiat, który dosłownie zachwyca swoim wyglądem. Po drugie natomiast – jak się okazuje, uprawa gloriozy w warunkach domowych wcale nie zalicza się do zadań specjalnie trudnych, choć oczywiście trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest glorioza i jak wygląda jej uprawa?

Skrótowo rzecz ujmując, glorioza to egzotyczne pnącze, które podczas wzrostu owija się wokół podpór tylko końcami liści i opiera o nie wiotkie pędy. Jak podkreślają specjalistki z kwiaciarni Cafe Garden – z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że w doniczce warto umieścić wsporniki w formie patyczków, które umożliwią roślinie zaprezentowanie kwiatostanu w pełnej okazałość. To dość istotne, ponieważ zdecydowanie jest co podziwiać. Kwiaty są bowiem dość charakterystyczne, ponieważ składają się z aż sześciu płatków, których brzegi dzięki intensywnym czerwono-żółtym kolorom, często porównywane są do falujących płomyków.

Świadczy o tym m.in. fakt, że w Anglii roślina ta nazywana jest płonącą lilią. Jeżeli natomiast chodzi o uprawę, to warto pamiętać, że roślina wymaga rozproszonego światła. Dobrze rośnie przy oknie wschodnim i południowym. W okresie wzrostu i kwitnienia roślinę trzeba podlewać regularnie, by podłoże nie wyschło. Jesienią procedurę można stopniowo ograniczyć aż do zaschnięcia części nadziemnych. Zimą glorioza nie wymaga podlewania. Podczas uprawy nie należy również dopuścić do spadku temperatury poniżej 12 stopni Celsjusza.

Glorioza – dlaczego warto mieć ją w domu?

Glorioza to roślina tropikalna, co oczywiście sprawia, że jest ona traktowana przede wszystkim w kategoriach nietuzinkowej, zjawiskowo pięknej i oryginalnej ozdoby. Jej pełny rozkwit pozwala stworzyć w domu lub w mieszkaniu absolutnie unikatowy klimat, przywołujący na myśl dalekie zakątki Chin oraz Indii. Uprawa gloriozy jest dość łatwa, a sama roślina charakteryzuje się naprawdę przyzwoitą wytrzymałością na ewentualnie zaniedbania – czego jednak lepiej unikać. Za jej zakupem przemawia także atrakcyjna cena.

W warunkach domowych najczęściej uprawiana jest Gloriosa superba, czyli glorioza wspaniała, której kwiaty mają 8-10 cm długości. Do samodzielnej uprawy poleca się także odmiany z gatunków Lutea i Citrina o nieco mniejszych kwiatach z żółtymi płatkami. Poszukując najciekawszych ofert z pewnością warto zwrócić uwagę na propozycję przygotowaną przez kwiaciarnie Cafe Garden. To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą liczyć nie tylko na asortymentową różnorodność, ale także szeroko zakrojone doradztwo oraz miłą atmosferę obsługi. Gloriozoa doniczkowa to także bardzo dobry pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz