Materiał Partnera

Gięcie blach, profili i aluminium czyli metal pod kontrolą

Gięcie blach, profili i aluminium czyli metal pod kontrolą

Materiały takie jak profile aluminiowe i stalowe lub blachy znajdują we współczesnym świecie szereg różnorodnych zastosowań. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy nadawać im wiele kształtów niezbędnych do naszych potrzeb. Mając na uwadze liczbę tego typu elementów w naszym otoczeniu, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Wytwarzanie elementów metodą gięcia

Gięcie to jedna z podstawowych metod obróbki elementów ze stali lub aluminium. Proces ten ma na celu trwałe odkształcenie materiału pod wpływem momentu zginającego, bez utraty jego spójności. W zależności od elementu czynność tą wykonywać można na zimno lub na gorąco. Gięcie blach może być wykonywane poprzez walcowanie, przeciąganie lub metodą prasowania, przy czym najpopularniejsze jest gięcie na prasach krawędziowych. Użycie prasy umożliwia otrzymanie zróżnicowanych, a niekiedy bardzo skomplikowanych kształtów. Metoda gięcia wykorzystywana jest również przy produkcji specjalnych profili z aluminium lub stali. Wykonuje się je na specjalnych giętarkach. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu tych urządzeń możliwe jest gięcie profili o różnych wymiarach i pod różnym kątem. Należy jednak pamiętać, że podczas tego procesu możliwe jest zniszczenie profilu w wyniku wad wewnętrznych materiału, których nie sposób przewidzieć. Dlatego też planując zakup tego typu elementów dobrze jest sprawdzić referencje wykonawcy. Pozwoli to wybrać tego, który oprócz odpowiednich urządzeń posiada także niezbędne doświadczenie i umiejętności.

Gdzie kupić profile i blachy

Obecnie wielu producentów w Polsce i Europie oferuje tego typu elementy. W poszukiwaniu firmy posiadającej ogromy asortyment, nowoczesne maszyny i wieloletnie doświadczenie, warto odwiedzić Kersten Europe Sp. z o.o. Specjalizuje się ona w gięciu blach i profili ze stali, stali nierdzewnej i aluminium. Dodatkowo oferuje różnego rodzaju usługi i obróbkę, np. inżynierię, prototypy, cięcie (3D), certyfikowane spawanie, wiercenie, frezowanie, obróbkę cieplną i powierzchni. Oddziały Kersten Europe mają swoje siedziby również w Holandii, Niemczech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dodatkową ich zaletą jest kompleksowa obsługa klienta, od projektu aż po dostarczenie finalnego produktu.

Zastosowanie elementów giętych

Z racji swoich właściwość zarówno blachy gięte, jaki profile są obecnie niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. Budownictwo, przemysł, transport, nauka, a nawet rozrywka i sztuka oraz wiele innych branż jeszcze przez wiele lat korzystać będą z tych produktów. Nie bez znaczenia jest też olbrzymi potencjał recyklingowy tych materiałów. Dzięki odpowiedniemu gospodarowaniu odpadami możliwe jest znaczne odzyskanie produktu nadającego się do ponownego przetworzenia.

Często jadąc samochodem czy wchodząc do budynku nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów z giętej blachy lub profili stalowych i aluminiowych zostało użytych, aby one powstały. Warto jednak mieć świadomość jak wielki potencjał drzemie w tych materiałach.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz