Artykuł sponsorowany

Gięcie 3D. Czy to możliwe?

Gięcie 3D. Czy to możliwe?

Gięcie 3D jest technologią wykorzystywaną do kształtowania przestrzennych elementów z metali. Wykorzystując nowoczesne, zaawansowane maszyny, mamy możliwość kształtowania rur o różnej średnicy i różnej grubości ścian, a także przestrzenne profile o różnych przekrojach. W jaki sposób odbywa się gięcie 3D i co warto wiedzieć o charakterystyce giętarek 3D?

Precyzyjnie kształtowane profile dzięki giętarkom

Gięcie 3D rur i różnego rodzaju profili przestrzennych w dużych zakładach produkcyjnych, które koncentrują swoją działalność na obróbce metali, odbywa się na różnorodnych giętarkach. Możemy podzielić je na kilka sposobów. Pierwszy z nich to podział na giętarki beztrzpieniowe i trzpieniowe. Giętarki beztrzpieniowe wykonują gięcia z niewielkimi spłaszczeniami, które zależą od indywidualnych ustawień maszyny oraz grubości ścianki profilu. Mówimy tu o metodzie prasowania, czy „nawijania rury” na matrycę. Giętarki trzpieniowe natomiast wykonują gięcia bardziej precyzyjne bez spłaszczeń w obszarze samego gięcia. Są więc wykorzystywane przede wszystkim w firmach, gdzie detal produkowanych elementów jest niezwykle ważny. Maszyny do gięcia 3D możemy podzielić też ze względu na sposób sterowania. Do wyboru mamy maszyny ze sterowaniem manualnym, sterowaniem NC i CNC. Jak wskazuje nazwa, w pierwszym przypadku rury muszą być zaciskane ręcznie. W przypadku sterowania NC mamy półautomatyczne cykle gięcia dzięki napędowi hydraulicznemu. Giętarki ze sterowaniem CNC działają w pełni automatycznie, co oznacza, że wszystkie ruchy maszyny są kontrolowane przez sterownik.

Przykład giętarki CNC

Jak mówi nam przedstawiciel Centrum Obróbki Metali i Wyrobów Drewnopochodnych, firmy Formed Pro z Łodygowic, precyzja gięcia 3D zależna jest od indywidualnych parametrów maszyny, którymi gięcia są wykonywane. W naszym artykule omówimy przykład automatycznej giętarki dwupoziomowej do gięcia rur i profili CNC 50 TBRE. Maszyna ta umożliwia bardzo precyzyjne gięcie rur, formowanie ciasnych łuków metodą matrycową oraz zwijanie rur przez posuw profilu. Dzięki drugiej metodzie możemy uzyskiwać kształty przestrzenne, a więc na przykład spirale. Giętarkę 3D obsługujemy za pomocą zaawansowanego oprogramowania, dzięki czemu możemy w łatwy sposób programować produkcję nawet bardzo skomplikowanych elementów, takich jak oparcia krzeseł, czy łuki balustrad. Giętarka umożliwia gięcie rur i profili ze stali konstrukcyjnej oraz stali nierdzewnej. W przypadku rur mamy możliwość gięcia elementów o średnicy od 10 do 50,8 mm, a w przypadku profili od 20x10 do 50x30 mm. Prędkość gięcia to 105°/s, prędkość obrotowa maszyny to 270°/s, a dokładność/powtarzalność gięcia to ok. 0,01. Na koniec warto dodać, że przy prawidłowym smarowaniu omawianej giętarki może ona wytrzymać nawet kilkaset cykli gięcia bez konieczności zmiany elementów odpowiedzialnych za precyzję gięcia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz