Artykuł sponsorowany

Geodezyjny podział nieruchomości – co warto o nim wiedzieć?

Geodezyjny podział nieruchomości – co warto o nim wiedzieć?

Dużą działkę budowlaną można podzielić na kilka mniejszych. Jest to często stosowana praktyka, ponieważ nieruchomości o mniejszej powierzchni sprzedają się lepiej. Decydując się na sprzedaż kilku małych działek, inwestor często może zarobić więcej niż przy sprzedaży jednej dużej nieruchomości. Procedura podziału gruntu jest jednak dość skomplikowana i wymaga udziału geodety. Co warto wiedzieć, zanim udamy się po pomoc do specjalisty?

Na czym polega podział nieruchomości?

Podział działki budowlanej polega na fizycznym wyodrębnieniu gruntu, który może stanowić samodzielną nieruchomość. Mówiąc prościej, jedną nieruchomość można podzielić na dwie lub więcej odrębnych parceli. Ułatwia to sprzedaż poszczególnych gruntów oraz czyni transakcję bardziej opłacalną dla inwestora. Geodezyjny podział nieruchomości jest też rozwiązaniem, które pomaga zaspokoić potrzeby spadkobierców, którzy wspólnie otrzymali działkę w spadku. Takie sytuacje często mają miejsce między rodzeństwem. Na podział nieruchomości potrzebna jest wówczas pisemna zgoda wszystkich właścicieli gruntu.

Jak dzieli się nieruchomość?

Podział nieruchomości to coś więcej niż przysłowiowe postawienie kreski na mapie. Jak informuje specjalista z pracowni geodezyjnej Geo-Grasiak – podział gruntu musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub zapisami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy. Właściciel gruntu może jedynie zasugerować geodecie sposób rozparcelowania działki, lecz musi liczyć się z tym, że jego sugestie nie zostaną uwzględnione. Obowiązkiem specjalisty jest działanie w zgodzie z prawem geodezyjnym i kartograficznym, a to zakłada podział nieruchomości na części o zbliżonym kształcie i o zbliżonej powierzchni. W dodatku każda z parcel musi cechować się podobną funkcjonalnością.

Etapy podziału nieruchomości

Pierwszym etapem podziału nieruchomości jest podział geodezyjny, który polega na wykonaniu pomiarów geodezyjnych i wyodrębnieniu co najmniej dwóch odrębnych działek bez zmiany dotychczasowego właściciela gruntu. Podział ewidencyjny z kolei opiera się na przypisaniu powstałym nieruchomościom nowych numerów ewidencyjnych, umieszczeniu gruntów w rejestrach i określeniu ich granic. Po podziale geodezyjnym i ewidencyjnym następuje podział prawny. To właśnie wtedy dokonują się zmiany podmiotowe w zakresie praw rzeczowych do wyodrębnionych przez geodetę i odmiennie oznaczonych w ewidencji gruntów.

Geodezyjny podział nieruchomości to procedura trwająca kilka miesięcy. Wynika to ze specyfiki pracy urzędników i ilości prowadzonych przez nich podobnych spraw. Koszt rozparcelowania działki może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju gruntu, jego powierzchni oraz docelowej ilości działek.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz