Artykuł sponsorowany

Geodezyjno-kartograficzna obsługa inwestycji budowlanych

Geodezyjno-kartograficzna obsługa inwestycji budowlanych

Budownictwo nieruchomości przemysłowych, komercyjnych, publicznych, a także prywatnych jest uregulowane w prawie budowlanym, które określa między innymi obowiązki uczestników procesu budowlanego. Bardzo ważne są działania biur geodezyjnych, bez których nie jest możliwe rozpoczęcie żadnych prac związanych ze wznoszeniem obiektów.

Obsługa klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych

Warto wiedzieć, że zawód geodety jest skodyfikowany i wymaga uzyskania odpowiednich uprawnień zawodowych, które poprzedzają egzaminy państwowe. To między innymi dlatego biura geodezyjne cieszą się jednym z największych współczynników zaufania społecznego – przekłada się to często na stałą współpracę danego geodety z deweloperami nieruchomości, samorządami terytorialnymi, czy innymi podmiotami gospodarczymi. Najlepsze biura geodezyjne takie jak Pracownia Geodezyjna. Geodeta Jolanta Karaban-Żebracka obsługują rocznie wielu klientów indywidualnych – budowa domu, odrolnienie gruntów, podział działki – oraz instytucjonalnych – kompleksowa geodezyjna obsługa inwestycji wraz z przejęciem nadzoru budowlanego wszystkich etapów prac.

Mapy do celów projektowych – etap wstępny

Jednym z najważniejszych etapów prac biur geodezyjnych jest sporządzenia mapy do celów projektowych, którą później wykorzysta wynajęty przez klienta architekt. Tego typu opracowania kartograficzne wykonuje się w wersjach analogowych, a także cyfrowych w specjalistycznych programach komputerowych, wyróżniających się swoją precyzją – mapy sporządzane są najczęściej w skali 1:500 dla działek budowlanych i 1:1000 dla inwestycji przemysłowych. Oczywiście działania kartograficzne są poprzedzone wizją terenową i wykonaniem odpowiednich pomiarów geodezyjnych, a także geologicznych – geodeci posiadają wiedzę geotechniczną, geośrodowiskową, geochemiczną i geomorfologiczną. Przy tworzeniu map do celów projektowych ważne jest ustalenie realnych wymiarów działki, a także całej jej specyfikacji, np. rodzaju gleby, czy pomiary odkształceń.

Współpraca z innymi wykonawcami prac budowlanych

Czy to w przypadku prac związanych z budową domu, czy wznoszeniem budynku siedziby firmy ważna jest współpraca biura geodezyjnego z innymi podmiotami – architektami, montażystami siedzi uzbrojeń, czy z ekipą budowlaną. To na podstawie mapy projektu budynku geodeta nanosi wszystkie dane w terenie z dokładnością co do milimetra. Tyczenie budynku, a także przebiegu uzbrojenia terenu – wszystkie instalacje potrzebne do prawidłowego funkcjonowania obiektu – wykonywane są najczęściej z wykorzystaniem dwóch metod: metoda kołkowa i metoda ław drutowych. Warto wiedzieć, że działania te nie kończą prac geodezyjno-kartograficznych. W przypadku budowy domu geodeta powinien pojawić się na placu budowy przed zasypaniem instalacji elektrycznych, telekomunikacyjnych i wodno-kanalizacyjnych oraz przy oddawaniu budynku w celu sporządzenia mapy inwentaryzacyjnej (potrzebna przy przebudowach, czy sprzedaży domu). Inaczej jest w procesie obsługi większych inwestycji – geodeta przejmuje często rolę jednego z nadzorców, a do jego działań będzie należało również przygotowanie opracowań pomiarów pomieszczeń.

Mapy do celów prawnych

Tego rodzaju mapy najczęściej służą, jako załączniki i dodatkowa dokumentacja orzeczeń sądowych, czy procesowych. Typy map do celów prawnych to najczęściej mapy pod zasiedzenia, mapy dekretowe, a także mapy z wkreśloną służebnością przejścia i przejazdu. Bardzo często wykorzystuje się je do innych działań projektowych, niż budowa domów jednorodzinnych czy wielorodzinnych. Mapy do celów prawnych zamawiają głównie instytucje i podmioty gospodarcze, a ich zasadności i tryb wykorzystania określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U. 2011 nr 263 poz. 1572).

Opracowanie:
Lubin, Kilińskiego 17A lok. 2
tel. 796 977 808
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz