Artykuł sponsorowany

Geodezyjna obsługa inwestycji krok po kroku

Geodezyjna obsługa inwestycji krok po kroku

Geodezja jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem kształtu Ziemi oraz ustalania pozycji określonych punktów na jej powierzchni. Wiedza ta jest niezwykle istotna przy wszelkiego rodzaju inwestycjach budowlanych – gdyby nie praca geodetów bezpieczne postawienie jakiegokolwiek obiektu stałoby się po prostu niewykonalne, a nieścisłości w ustalaniu podziału ziem stałyby się przyczyną licznych konfliktów. Jak krok po kroku wygląda praca geodety krok po kroku?

Etap I – przygotowanie do inwestycji

Praca geodetów na danym terenie rozpoczyna się już na etapie formalnych przygotowań do realizacji inwestycji.

- Pierwszym krokiem jest wykonanie map informacyjno-poglądowych, które przedstawiają obszary potencjalnie brane pod uwagę pod daną inwestycję – mówi przedstawiciel firmy Glob K&Z - Dzięki nim inwestor jest w stanie wybrać miejsce, gdzie postawienie obiektu będzie najbardziej opłacalne. Na wybranym obszarze geodeta wykonuje dokumentację do celów prawnych, między innymi rozgranicza nieruchomość. Jednocześnie przygotowywana jest dokumentacja do zapisów notarialnych i dokonania wpisów w księgach wieczystych. Przygotowanie do inwestycji kończy się opracowaniem ma do celów opiniodawczych, m.in. mapy zasadniczej oraz mapy stanu prawnego. Dokumenty te są niezbędne do uzyskania pozwoleń na budowę.

Etap II – projektowanie inwestycji

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę na wyznaczonym obszarze, zadaniem geodety jest przygotowanie map do celów projektowych. Wykonywane są one w skali od 1:250 do 1:5000 zarówno w technologii analogowej, jak i numerycznej. Na tym samym etapie dokumentacja projektowa uzgadniania jest z organami odpowiedzialnymi za akceptację projektu oraz organy decyzyjne w kwestii uzbrojenie terenu. Trzecim krokiem jest opracowanie planu realizacyjnego inwestycji w oparciu o projekt oraz dokumentację.

Etap III – realizacja inwestycji

Gdy projekt jest gotowy i zaakceptowany, geodeta jest niezbędny na placu budowy. Na tym etapie jego głównym zadaniem jest wytyczenie budynku i sieci uzbrojenia, dzięki czemu ekipa budowalna wie, na jakim obszarze ma powstać obiekt.  Już po rozpoczęciu prac geodeta wykonuje pomiary przemieszczeń i odkształceń budynków oraz przemieszczeń gruntów, a także wykonuje dokumentację i szkice z przeprowadzonych pomiarów i dokonuje wpisów w dzienniku budowy.

Etap IV – finalizacja inwestycji

Po zakończeniu prac budowlanych wykonywane są geodezyjne pomiary powykonawcze, mające na celu stwierdzenie zgodności faktycznego stanu obiektu oraz otaczającej go infrastruktury z wytycznymi projektu. Wykonywana jest również dokumentacja służąca do aktualizacji treści mapy zasadniczej i mapy ewidencji gruntów i budynków. Następnie sporządzane są mapy inwentaryzacyjne, szkice i dokumenty, które są niezbędne aby odebrać budynek do użytku oraz rozliczyć koszty inwestycji.

Etap V – eksploatacja obiektu

Niektóre z budynków wymagając, by już na etapie eksploatacji wykonywać kontrole geodezyjne ich kształtu i usytuowania. W ten sposób sprawdzane są ewentualne odkształcenia i przemieszczenia. Do takich obiektów zalicza się między innymi wieże, maszty, kominy, mosty, tory kolejowe, wiadukty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz