Artykuł sponsorowany

Geodeta – czyli zawód z planami i przyszłością

Geodeta – czyli zawód z planami i przyszłością

Wiele osób kojarzy zawód geodety jedynie z pracami związanymi z różnego rodzaju niezbędnymi pomiarami wykonywanymi przy budowach dróg, autostrad czy mniejszych i większych budynków mieszkalnych lub przemysłowych. Wiedza ta tylko w nieznacznym stopniu oddaje mnogość obowiązków, które na nim spoczywają. Warto jednak wiedzieć jak szeroki jest zakres jego działań.

Nie tylko mapy

Definicja geodezji mówi, że jest to nauka, która ustala kształt i wielkość Ziemi oraz określa wzajemne położenie punktów na jej powierzchni. Geodezję, w zależności od wielkości promienia pomiarów dzielimy na niższą, czyli obejmującą obszar o promieniu do 15,6 km (750 km2) oraz geodezję wyższą obejmującą powierzchnię liczącą ponad 750 km2, z uwzględnieniem kulistości Ziemi. Dzięki pomiarom wykonanym przez geodetów możliwe jest stworzenie map i różnego rodzaju dokumentacji. Głównymi rodzajami pomiarów geodezyjnych są pomiary sytuacyjno-wysokościowe, wykonywane tradycyjnymi metodami oraz przy użyciu odbiorników systemu nawigacji satelitarnej (GPS i inne). Najczęściej są to jednak różnego rodzaju pomiary dokonywane na budowach i działania związane z ich obsługą. Obejmują one sporządzanie map, na których można będzie wyznaczyć miejsca zabudowy, tyczenie granic oraz wznawianie granic, wyznaczenie wszystkich projektowanych elementów oraz inwentaryzację zakończonych prac wraz ze zgłoszeniem ewentualnych uwag, czyli szeroko pojętą obsługę inwestycji budowlanych. Zanim jednak geodeta zdobędzie odpowiednie uprawnienia powinien przede wszystkim ukończyć studia na kierunku geodezja i kartografia, gdzie po 3,5 roku studiów uzyskuje tytuł inżyniera geodezji, a koleje 1,5 roku sprawia, że jest już magistrem inżynierem. Po ukończeniu studiów absolwent może uprawiać zawód, ale nie samodzielnie. Zanim będzie mógł otworzyć własne biuro geodezyjne musi zdobyć praktykę i uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zdać egzamin państwowy.

W poszukiwaniu specjalisty

Chociaż pracę geodetów reguluje szereg dyrektyw, ustaw i rozporządzeń, to z roku na rok coraz większa liczba osób stara się zdobyć niezbędne uprawnienia. Pomimo tego zdarza się, że poszukiwania specjalisty z doświadczeniem mogą nie być takie łatwe. W takim przypadku warto swoje kroki skierować do firmy Geo-Dom Marcin Smolich. Usługi geodezyjne, systemy inteligentnych domów Fibaro, która od 1997 r. działa na terenie województwa wielkopolskiego, a w zależności od zlecenia także poza jego granicami. Swoim klientom oferują oni profesjonalne usługi geodezyjne i kartograficzne, a także kompleksową obsługę inwestycji budowlanych z wykorzystaniem specjalistycznego i nowoczesnego sprzętu. Zakres usług Geo-Dom Marcin Smolich obejmuje również wszelkiego rodzaju podziały nieruchomości, wykonanie wytyczenia obiektów liniowych oraz wznowienia punktów granicznych. Dotyczy to przede wszystkim pomiarów geodezyjnych realizacyjnych i powykonawczych inwentaryzacyjnych, redakcji map oraz rozgraniczenia i podziału nieruchomości. Wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesne metody działania i urządzenia to recepta na profesjonalną i kompleksową obsługę klienta.

Geodezja umożliwia wybór różnego rodzaju kariery zawodowej. Poza prowadzeniem własnego biura można również pracować w specjalistycznych firmach geodezyjnych, firmach budowlanych, jednostkach administracyjnych, ale także w kopalniach, firmach wydobywczych, wydawnictwach kartograficznych i innych miejscach, w których dokonuje się pomiarów gruntów i nanoszenia pomiarów na dokumenty. Jak widać jest to zawód gwarantujący stałą i satysfakcjonującą pracę oraz duże możliwości rozwoju zawodowego.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz