Artykuł sponsorowany

Geodeta a etapy budowy domu

Geodeta a etapy budowy domu

Jak wskazują dane statystyczne z ostatnich lat, budowanie domów jednorodzinnych na własnych działkach cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Wysokie ceny mieszkań deweloperskich skłaniają wielu rodaków do wybudowania własnych czterech kątów. Nie oszukujmy się jednak, że jest to droga różami usłana, gdyż będzie potrzebne uzyskanie wielu pozwoleń i przebrnięcie przez wymogi administracyjne. Aby przyspieszyć i uprościć ten proces warto już na samym początku skontaktować się z geodetą, którego usługi będą nam potrzebne aż po ostatni etap budowy. 

Przygotowanie działki budowlanej

Pierwszym etapem budowy domu będzie z pewnością nabycie działki oraz sporządzenie lub zakup projektu budynku. Zakup gotowego projektu jest najtańszą opcją i najczęściej wybieraną na polskim rynku, zwłaszcza że architekt może nanieść ewentualne poprawki, przystosowując go do indywidualnych potrzeb. Po zakupie działki warto skontaktować się z biurem świadczącym usługi geodezyjne aby ustaliło lub ewentualnie dokonało wytyczenia granic działki, co pozwoli uniknąć późniejszych sporów z sąsiadami i umożliwi odpowiednie zlokalizowanie domu. Następnym etapem jest dostarczenie architektowi mapy do celów projektowych od geodety, najczęściej w skali 1:500, która posłuży do zaadoptowania projektu domu do działki.

Wytyczanie uzbrojenia i budynku

Drugi etap, to tyczenie budynków oraz tyczenie sieci uzbrojenia terenu. Jak wyjaśnia geodeta z firmy Geokart usługi geodezyjne i kartograficzne Krzysztof Kotarski, pierwsze polega na wytyczeniu granic i osi domu na działce, natomiast drugie odnosi się do uwzględnienia w terenie umiejscowienia studzienek kanalizacyjnych, sieci energetycznych lub gazowych, tak aby nie kolidowały z uzbrojeniem sąsiednich działek i pozwalały na swobodne podłączenie mediów w późniejszych etapach prac.

Zatwierdzenie wykonawstwa uzbrojenia i domu

W kolejnym etapie, w momencie wznoszenia budynku, geodeta jest zobowiązany do sporządzenia pomiarów sporządzonych przyłączy. Są one niezbędne do uzyskania pozwoleń i wymagają zatwierdzenie, co wynika z konieczności posiadania przez urząd miast lub gminy dokładnych danych na temat umiejscowienia mediów na działce i zgodności stanu faktycznego z projektem.Czwarty etap prac geodety będzie już ostatnim i dotyczy inwentaryzacji powykonawczej, czyli sprawdzenie poprawności wzniesienia budynku, zgodności stanu faktycznego ze wcześniejszymi ustaleniami oraz naniesienia jego planu na mapy urzędowe oraz należne nam mapy powykonawcze. Po wykonaniu wszystkich prac i spełnieniu opisanych powyżej wymogów możemy się już wprowadzać!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz