Artykuł sponsorowany

Gdzie znajduje zastosowanie cięcie laserowe?

Gdzie znajduje zastosowanie cięcie laserowe?

Rozwój technologii sprawia, że w przemyśle pojawiają się nowe metody i narzędzia do obróbki rozmaitych materiałów. Jednym z najbardziej uniwersalnych i szeroko wykorzystywanych są metale – stykamy się z nimi na każdym kroku i to nie tylko w budownictwie. Tworzone są z nich przedmioty różnych rozmiarów i kształtów, co wymaga zastosowania specjalistycznych urządzeń do cięcia.

Czym jest cięcie laserowe?

Lasery mają szerokie zastosowanie w przemyśle, gdzie stanowią narzędzie w nowoczesnych metodach obróbki materiałów, w tym również metali. Wykorzystywane są między innymi do spawania, drążenia otworów, znakowania czy właśnie cięcia. Cięcie laserowe wykonywane jest przy pomocy gorącego promienia lasera i gazu technicznego o wysokiej czystości. Może być przeprowadzane na trzy sposoby:

  • metodą spalania,
  • metodą stapiania,
  • metodą sublimacji.

Trudno jest wymienić wszystkie zastosowania cięcia laserowego w obróbce metali. Materiał ten wykorzystywany jest niemal w każdej sferze naszego życia – od konstrukcji stalowych i budowy potężnych pojazdów budowlanych czy maszyn przez części do rozmaitych urządzeń oraz sprzęt AGD, który znajdziemy w każdym domu po drobne akcesoria dekoracyjne. Firmy w branży obróbki metali takie jak Partner P. Domański, oferują swoje usługi cięcia laserem do rozmaitych celów.

Zalety i możliwości cięcia laserowego

Cięcie laserowe to obróbka należąca do procesów  rozdzielania termicznego. To, czy podział materiału nastąpi poprzez spalenie, stopienie lub sublimację zależy od rodzaju oraz mocy wykorzystanego do tego celu urządzenia. Specjaliści wykorzystują tu różne modele o szerokim zakresie możliwości. Na przykład maszyna MITSUBISHI ML3015eX-45CF-R o mocy 4500 Watt pozwala obrabiać:

  • stal konstrukcyjną o grubości do 28 mm,
  • stal szlachetną o grubości do 25 milimetrów,
  • stopy aluminium o grubości do 18 milimetrów.

Wykorzystanie lasera w obróbce metali umożliwia idealną powtarzalność cięcia przy maksymalnym wykorzystaniu materiału. Technologia ta pozwala obniżyć koszty obróbki, ponieważ eliminuje potrzebę tworzenia wykrojników i pozwala pominąć obróbkę wykańczających. Z jej pomocą równie łatwo wykonamy pojedyncze elementy, co wielotysięczne serie. Ponadto cięcie laserowe cechuje się wysoką elastycznością w zakresie wprowadzania zmian do procesu produkcji.

Do gięcia blach i elementów metalowych ciętych laserowo możemy wykorzystać inne nowoczesne rozwiązanie, jakim jest obróbka CNC. Dzięki komputerowemu sterowaniu obróbki możemy znacznie skrócić czas produkcji, a przy tym zwiększyć precyzję wykonania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz