Artykuł sponsorowany

Gdzie warto stosować akumulatory żelowe?

Gdzie warto stosować akumulatory żelowe?

Akumulator elektryczny zwany też ogniwem wtórnym jest typem ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem – w przeciwieństwie do ogniw pierwotnych. Jego działanie polega na gromadzeniu oraz późniejszym uwalnianiu energii elektrycznej dzięki reakcjom chemicznym, jakie zachodzą w elektrolicie, a także na jego styku z elektrodami. Wyróżniamy kilka rodzajów akumulatorów, jednym z nich jest akumulator żelowy.

Dostępne rodzaje akumulatorów

Kryterium klasyfikacji akumulatorów jest skład elektrolitu oraz budowa elektrod. Wymienić możemy tu między innymi kwasowo-ołowiowy, znany też jako akumulator samochodowy, a ponadto też zasadowy, niklowo-kadmowy, litowo-polimerowy czy litowo-jonowy. Do grupy ogniw kwasowo-ołowiowych zaliczamy omawiane w tym tekście akumulatory żelowe. W ich przypadku elektrolitem jest mieszanina kwasu siarkowego z krzemionką. Pozwoliło to wyeliminować główny problem akumulatorów ołowiowych, jakim jest wyciek kwasu siarkowego. W ofercie dystrybutorów takich jak Bat Profi Hurtowania akumulatorów dostępne są modele o różnych właściwościach.

Głównym przeznaczeniem klasycznych ogniw galwanicznych są pojazdy kołowe, a to dzięki pracy Gustava Trouvé, który zbudował auto napędzane energią elektryczną przy użyciu prądnicy opracowanej przez Wernera von Siemensa oraz trójkołowiec Jamesa Starleya. W pierwszych samochodach z silnikami spalinowymi nie wykorzystywano akumulatorów. W powszechnym użyciu pojawiły się wraz z wprowadzeniem rozrusznika. Trwałym elementem konstrukcji pojazdów stały się one na początku lat dwudziestych dwudziestego wieku. Obecnie obok motoryzacji ogniwa wtórne znajdują zastosowanie również w szeroko pojętym przemyśle – służą do zasilania maszyn i urządzeń wszędzie tam, gdzie znaczenie ma niezawodność. O możliwościach wykorzystania decydować będą jednak parametry akumulatora.

Zalety i wady akumulatorów żelowych

Jak już zauważyliśmy powyżej, podstawowa różnica między klasycznym a żelowym akumulatorem polega na konsystencji elektrolitu. Tutaj jest nim zżelowany kwas siarkowy, co zapobiega wyciekom oraz będącej jego efektem korozji. Ryzyko to jest niewielkie również w przypadku mechanicznego uszkodzenia. Należy wspomnieć też o wysokiej odporności na wibracje i wstrząsy – większej o nawet 25 procent w stosunku do standardowych ogniw kwasowo-ołowiowych. Ponadto żel nie paruje, dzięki czemu nie ma potrzeby uzupełniania go tak jak w zwykłych akumulatorach. Niewątpliwą zaletą będzie też możliwość ustawienia ich w dowolnej pozycji, nawet odwróconej, pod warunkiem, że praca będzie krótkotrwała.

Przy wyborze odpowiedniego rodzaju akumulatora należy jednak brać pod uwagę nie tylko atuty, ale też wady. Modele bezobsługowe mają wiele mocnych stron, ich słabością jest jednak stosunkowo niska moc przy dostarczaniu wysokich prądów, szczególnie w niskich temperaturach. W związku z tym nie mogą zostać użyte jako jednostki rozruchowe samochodów. Sprawdzą się natomiast w jednośladach, przyczepach kempingowych i kamperach. Mogą też być użyte do wspomagania w autach terenowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz