Artykuł sponsorowany

Gdzie warto sprzedawać książki?

Gdzie warto sprzedawać książki?

Masz w domu książki, które kurzą się w pudłach lub na strychu? A może chcesz odchudzić swoją biblioteczkę, przygotowując miejsce dla nowych pozycji? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, koniecznie przemyśl sprzedaż książek w antykwariacie. Nigdy nie powinno się bowiem wyrzucać starych egzemplarzy, nawet jeśli są one mocno zniszczone. W wielu przypadkach to właśnie takie wiekowe książki są warte najwięcej.

Szybka wycena i sprzedaż w antykwariacie

Sprzedaż książek na własną rękę w Internecie może być męcząca. Lepszym pomysłem jest zatem odwiedzenie antykwariatu. To tam nie tylko można sprzedać książki, ale także je wycenić. W antykwariatach pracują bowiem doświadczeni antykwariusze, którzy szybko rozpoznają zarówno cenne egzemplarze, jak i te, które świetnie sprawdzą się dla książkowego recyklingu. Poszukiwanie nowego właściciela dla książek warto pozostawić w rękach specjalistów. Im warto również przekazywać uszkodzone gazety, mapy, podręczniki czy powieści. Niekiedy to właśnie one wyróżniają się szczególną wartością kulturową i historyczną lub też warto je po prostu odnowić i sprzedać. Jeśli szukasz zatem dobrego skupu książek, koniecznie zapoznaj się z ofertą Antykwariatu Moniki Osik, który znajdziesz w Lublinie.

Co wpływa na wartość książki?

Na wartość książki wpływa wiele czynników. Najważniejszym z nich jest jednak unikalność, czyli częstotliwość występowania na rynku, również tym antykwarycznym. Pod tym względem bardzo dużą wartością wyróżniają się zatem pozycje niskonakładowe, których druk odbywał się kilkadziesiąt lat temu lub nawet znacznie wcześniej. To właśnie drugim ważnym czynnikiem jest data wydania. Cenne są już książki z czasów wczesnego PRL-u. Te pochodzące z XIX są zaś uznawane dzisiaj za prawdziwe perełki o wielkiej wartości nie tylko pieniężnej, ale historycznej. Im książka zatem starsza, tym cenniejsza. Oczywiście istotny jest też stan egzemplarzu. Antykwariusze zwracają uwagę na ewentualne braki i uszkodzenia, zawilgocenia, typ oprawy, elementy dekoracyjne, rozdarcia czy przebarwienia.

Pamiętać należy również, że inaczej wyceniane są książki stosunkowo nowe i użytkowe, np. podręczniki szkolne. W ich przypadku liczy się kompletność oraz stan. Najczęściej za popularne powieści drukowane hurtowo, a także właśnie za podręczniki dostaniemy maksymalnie 50% wartości całkowicie nowej kopii dostępnej na rynku.

Jak rozpoznać cenny egzemplarz książki?

Cenne książki to najczęściej książki pochodzące z edycji limitowanych. Wysoka wartość jest również zarezerwowana dla tych egzemplarzy, które mają wiele lat lub należały wcześniej do znanych osobistości. Książki przekazywane z pokolenia na pokolenie z pewnością będą zatem dużo warte. Na to liczyć można również wtedy, jeśli dana książka posiada ryciny, elementy ornamentowe czy skórzane okładki. Niebywale cenne są między innymi rękopisy i starodruki. Antykwariaty skupują je również w przypadku, kiedy są nimi gazety, listy, mapy, dzienniki czy kalendarze. Zawsze znajdują one bowiem swoich nowych właścicieli, którymi są kolekcjonerzy, bibliotekarze oraz pasjonaci literatury i sztuki. Niekiedy kupują je też muzea oraz ośrodki akademickie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz