Artykuł sponsorowany

Gdzie stosuje się kraty pomostowe?

Gdzie stosuje się kraty pomostowe?

Kraty pomostowe na stałe wpisały się w krajobraz miejski. Są często spotykane w obiektach handlowych, a nawet w zakładach przemysłowych. Ich projekt i przemyślane wykonanie sprawiają, że mogą być stosowane w wielu branżach oraz przy budowie rozmaitych konstrukcji. Mimo swojej surowej, prostej formy są bardzo funkcjonalnie, a także mogą być wykorzystane jako elementy ozdobne. Gdzie dokładnie sprawdzą się kraty pomostowe?

Kraty pomostowe – co je charakteryzuje?

Kraty pomostowe występują w dwóch wersjach – zgrzewanych oraz prasowanych. Pierwsze z nich wykonuje się poprzez zgrzewanie prętów poprzecznych i płaskowników nośnych. Natomiast w przypadku krat pomostowych prasowanych elementy te łączone ze sobą metodą wprasowywania.

Wykonuje się je ze stali, jednak może być ona przygotowana tak, aby dostosować ją do warunków panujących w pomieszczeniu czy na zewnątrz. Dlatego też stal może zostać ocynkowana ogniowo. Zapewnia to, że będzie ona odporna na wodę, wilgoć, a co za tym idzie – na korodowanie. Istnieje także możliwość stworzenia kraty seratowanej – ma ona specjalną, antypoślizgową powłokę.

Kraty pomostowe są wykonywane z myślą o dużych obciążeniach. Przechodzą liczne kontrole, co zapewnia, że spełniają najsurowsze standardy bezpieczeństwa. Ponadto są produkowane w taki sposób, aby mogły być jak najdłużej wykorzystywane przez użytkowników – i to niezależnie od miejsca ich montażu” – mówi fachowiec z firmy STOMAR.

Jakie zastosowanie mają kraty pomostowe?

Z krat pomostowych powstają ciągi komunikacyjne w zakładach przemysłowych oraz w fabrykach. Doskonale sprawdzają się w tych miejscach, gdyż mają solidną konstrukcję i są niepodatne na uszkodzenia nawet podczas intensywnej eksploatacji. Są także spotykane w magazynach, gdzie mogą pełnić funkcję balustrad lub regałów.

Jednak z kratami pomostowymi każdy ma do czynienia na co dzień. To z nich konstruowane są schody – przeciwpożarowe, w galeriach handlowych. Bardzo często wykorzystuje się je także jako wycieraczki przed wejściem do dużych sklepów. Można je spotkać na placach budowy, ale także przed wejściami do budynków użyteczności publicznej, gdyż wykonuje się z nich podjazdy dla wózków inwalidzkich. Służą do przykrawania studzienek kanalizacyjnych.

Oprócz tego ich industrialna, minimalistyczna stylistyka jest używana do tworzenia aranżacji wnętrz. Często powstają z nich schody w mieszkaniach w stylu loftowym czy inne ozdobne konstrukcje. Niekiedy stanowią dekoracyjne detale elewacji budynków. Wykorzystuje się je również do budowy małej ogrodowej architektury, czyli na przykład płotów i nowoczesnych ogrodzeń.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz