Artykuł sponsorowany

Gdzie sprawdzają się frezy węglikowe?

Gdzie sprawdzają się frezy węglikowe?

Węgliki spiekane, w żargonie technicznym określane jako widia – z niemieckiego „wie Diamant” („jak diament”), to materiały narzędziowe powstałe z węglików metali, czyli związków chemicznych zawierających wyłącznie atom metalu lub półmetalu oraz węgla. Do najczęściej wykorzystywanych w tym procesie należą wolfram, tytan, niekiedy również cyrkon, chrom czy tantal. Poznaj bliżej ich praktyczne zastosowanie.

Właściwości węglika spiekanego

Materiał ten uzyskuje się metodami metalurgii proszkowej, w wyniku prasowania pod wpływem wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Wykorzystanie w tym procesie dodatkowego spoiwa zwiększa jego parametry techniczne. W tej roli najczęściej zastosowanie znajdują kobalt, nikiel albo wanad. Wśród właściwości, za które ceni się węgliki spiekane, wymienić należy:

  • bardzo dobrą odporność na ścieranie,
  • wysoką twardość,
  • dużą ciągliwość,
  • wytrzymałość na działanie temperatury do 850 stopni Celsjusza.

Swoimi parametrami przewyższają stal szybkotnącą, nie można jednak pominąć ich wady, jaką jest duża kruchość. Stwarza ona zagrożenie powstania pęknięcia materiału podczas pracy wykonanym z niego narzędziem skrawającym. Możemy ją zmniejszyć poprzez dodanie większej ilości spoiwa, niestety wpływa to obniżenie twardości. Oznacza to, że z węglików spiekanych wykonuje się niewielkie elementy przytwierdzane do korpusu urządzeń. Łączy się je przy tym trwale, co jest dość kosztowne i pracochłonne, lub rozłącznie, pozostawiając możliwość wymiany komponentu na inny. Nadal węgliki spiekane są mniej kruche od stellitów, czyli stopów odlewniczych kobaltu, chromu oraz wolframu z domieszkami węgla, żelaza czy molibdenu, a które mają podobne zastosowanie w branży przemysłowej.

Narzędzia do zadań specjalnych

Wymienione wyżej cechy sprawiają, że węgliki spiekane są popularne w szeroko pojętej obróbce materiałów. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wyrobu komponentów tnących w narzędziach skrawających. W tej grupie znajdą się między innymi frezy, wiertła, a także noże tokarskie. W zakresie obróbki skrawaniem wielokrotnie zwiększają prędkość tego procesu. Z ich pomocą robi się również narzędzia górnicze stosowane do wiercenia otworów strzałowych, maszyny wrębowe.

Frezy węglikowe, dostępne w ofercie sklepu internetowego ROAL, z powodzeniem wykorzystuje się do obróbki porcelany, stali, także nierdzewnej, żeliwa białego, ale również innych materiałów o wysokiej twardości. Używa się ich ponadto do frezowania form odlewniczych, detali wykonanych z tworzyw sztucznych, drewna lub materiałów drewnopochodnych, aluminium oraz stopów miedzi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz