Gdzie sprawdzą się drzwi garażowe podnoszone?

Gdzie sprawdzą się drzwi garażowe podnoszone?

Decydując się na zakup lub budowę domu z garażem, warto zwrócić uwagę na sposób zamykania bramy garażowej. Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są drzwi garażowe podnoszone, które bez problemu dopasujemy do każdego typu elewacji. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na ten model i w jakich garażach sprawdzą się drzwi garażowe otwierane do góry.

Zalety bram garażowych podnoszonych

Podnoszone bramy do garażu to rozwiązanie coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Dzięki temu, że są one dostępne w szerokiej palecie wzorów i kolorów, bez problemu dopasujemy je do każdego typu elewacji. Nie zapłacimy też za nie zbyt dużo - najtańszą nieocieplaną bramę uchylną kupimy już za około 800 zł. Ocieplana brama garażowa będzie około dwa razy droższa.

Bramy uchylne charakteryzują się prostą budową. Skrzydło, unosząc się na prowadnicach, najpierw zachodzi nad auto, a następnie chowa się pod sufitem garażu. Konstrukcja najczęściej jest wykonana ze stali lub aluminium. Może być również wykończona okładziną drewnianą lub PCV.

Stosunkowo niska cena to nie jedyna zaleta bram uchylnych. Drzwi garażowe otwierane do góry łatwo się montuje, można je także stosować w garażach z niskim nadprożem. Ich atutem jest również zwiększenie komfortu cieplnego wewnątrz garażu. Zautomatyzowane drzwi uchylne mogą być masywniejsze, niż tradycyjne skrzydła garażowe otwierane ręcznie, dzięki czemu możemy umieścić w nich materiał izolacyjny. Jednolita płyta nie posiada również tzw. mostków termicznych, przez które ucieka znaczna ilość ciepła.

Gdzie sprawdzą się bramy garażowe podnoszone do góry?

Decydując się na drzwi garażowe otwierane do góry, musimy pamiętać, że warunkiem wygodnego użytkowania tego typu skrzydeł jest odpowiednia ilość miejsca na podjeździe. Bramy uchylne otwierają się bowiem na odległość 1-1,5 metra, przez co do momentu ich pełnego otwarcia auto musi stać w odpowiedniej odległości od drzwi. Ponadto zajmują miejsce pod sufitem (z wyjątkiem modeli posiadających mechanizm nożycowy), co oznacza obniżenie wysokości stropu o około 20 cm. Może mieć to duże znaczenie w przypadku wyższych samochodów. Ze względu na to, że uchylne bramy garażowe ograniczają szerokość wjazdu do garażu są one montowane raczej w garażach jednostanowiskowych i w zasadzie nie są dostępne w wersji podwójnej. Ten model nie może być również stosowany w przypadku, gdy do naszego garażu wjeżdża się z ulicy. 

Jakie wymiary powinna mieć brama garażowa uchylna?

Rozmiar bramy garażowej w dużej mierze odpowiada za to, czy jej użytkowanie będzie wygodne. Jest on uzależniony m.in. od wymiarów naszego samochodu, usytuowania i wymiarów garażu i światła wjazdu. Ponadto, jeśli pomiar bramy garażowej jest wykonywany przed ukończeniem garażu, powinniśmy wziąć pod uwagę także grubość tynków i izolacji.

Bramy uchylne mają próg o wysokości mniej więcej 3 cm, dlatego przed ich montażem, powinniśmy zrobić wylewkę w garażu. Możemy również zamówić bramę uchylną z gumową listwą dociskową. Aby zamontować drzwi garażowe podnoszne do góry, potrzebujemy około 10-12 cm ściany nad otworem i po bokach. Na umieszczenie prowadnic powinniśmy przeznaczyć około 4-6 cm wysokości ściany. Jeśli zdecydujemy się na bramę uchylną z napędem, będziemy mogli zamontować ją w utworze sięgającym do sufitu. Podczas montażu pamiętajmy, że ościeżnica, prowadnice z mechanizmem otwierającym i próg zajmą sporo miejsca, a światło przejazdu zmniejszy się o około kilkanaście centymetrów na wysokość i szerokość.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz