Gdzie pojechać w majówkę? Najpiękniejsze miejsca na weekend majowy

Gdzie pojechać w majówkę? Najpiękniejsze miejsca na weekend majowy

Weekend majowy już za pasem, a ty nie wiesz, gdzie pojechać? Mamy dla ciebie kilka propozycji! Na naszej liście znalazły się pomysły zarówno dla dla pragnących relaksu jak i tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Nie zabraknie również miast, które warto odwiedzić w czasie kilkudniowego city break. Wybierz coś z naszej listy i już dziś zarezerwuj miejsce w hotelu dla siebie i znajomych!

Odpoczynek nad wodą

Co roku jednym z najpopularniejszych kierunków na weekend majowy są leżące na północy Polski Mazury. Słynący z pięknych jezior obszar jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku na plaży. Liczne hotele zapewniają również relaks w SPA i możliwość gry w golfa. Dla fanów zwiedzania dobrym pomysłem będzie wycieczka do zamku w Nidzicy, w którym obecnie znajduje się Muzeum Ziemi Nidzickiej. W tej okolicy warto zobaczyć również zamki w Ostródzie, Kętrzynie oraz Morągu. W Giżycku możemy z kolei zwiedzić Twierdzę Boyen, w której obecnie odbywają się liczne festiwale i zjazdy. Na Mazurach, a dokładniej w miejscowości Wardęgowo, znajduje się także sanktuarium słynące z objawień maryjnych.

Fanów relaksującego szumu fal z pewnością zadowoli pobyt nad morzem. Decydując się na ten kierunek, możemy wybrać zarówno miejscowości słynące z bogatej oferty rozrywkowej, jak Sopot czy Mielno, jak i mniejsze miasta, w których zrelaksujemy się i odpoczniemy wspólnie z najbliższymi. Na uwagę podczas pobytu nad morzem zasługuje Półwysep Helski ze słynnym fokarium. Jeśli jedziesz do Łeby lub Ustki, koniecznie wybierz się na spacer po Słowińskim Parku Narodowym, w którym znajdują się unikatowe na skalę europejską wydmy ruchome. Dzieciom z pewnością spodoba się wizyta w planetarium we Władysławowie.

Aktywny weekend w górach

Dla miłośników aktywnego wypoczynku dobrym pomysłem będzie wypad na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Ten region oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu – spędzając tutaj długi weekend, możesz zwiedzać zamki, wybrać się na wycieczkę rowerową lub wspinaczkę na okolicznych skałkach. Znajdziesz tutaj także liczne groty, skalne ostańce i malownicze dolinki, które sprawią, że na pewno zakochasz się w tutejszych krajobrazach. Najbardziej charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej są ruiny zamków. Najpopularniejsze budowle to między innymi Zamek Ogrodzieniec, Zamek Bobolice oraz Zamek na Pieskowej Skale. Koniecznie zobacz również słynną Maczugę Herkulesa i wybierz się na spacer po Pustyni Błędowskiej.

Idealnym miejscem na majową wycieczkę są również Bieszczady zachwycające pięknymi szlakami górskimi. Wracając z wycieczki po górach możesz przejechać się rowerową drezyną. Tory kolejowe prowadzą między innymi obok rezerwatu Bobry w Uhercach, rozciąga się z nich również piękny widok na ruiny zamku rodziny Kmittów. Warte zobaczenia w tej okolicy są również greckokatolickie cerkwie znajdujące się w Smolniku, Chmielu, Bystrem i Michniowcu. Będąc w Bieszczadach, nie możesz także przegapić Chatki Puchatka – najsłynniejszego schroniska w okolicy. Fanom sportów wodnych z pewnością spodoba się wypoczynek nad Soliną.

Szybki city break

Jeśli nie możesz wziąć urlopu na całą majówkę albo po prostu jesteś fanem zwiedzania, podczas długiego weekendu postaw na szybki city break. Nie wiesz, co robić w weekend majowy? Z pewnością nie zawiedziesz się, jeśli pojedziesz do Krakowa. Ta dawna stolica Polski ma do zaoferowania nie tylko piękną architekturę i zabytki, ale również trasy spacerowe, bogatą ofertę rozrywkową i gastronomiczną. Szczególnie warty uwagi jest Barbakan, Kościół Mariacki czy liczne zabytkowe kamienice – kamienica Bonerowska, kamienica Dziekańska czy kamienica Festina Lente. Będąc w Krakowie, koniecznie zobacz również znajdujące się na rynku Sukiennice.

W zachodniej części Polski na uwagę zasługuje Wrocław, nazywany również „polską Wenecją”. To piękne miasto jest czwartą miejscowością w Europie z największą ilością mostów i kładek. Prowadzą one do pięknych wysp i zakątków, które pozwolą ci na odpoczynek od zgiełku dużego miasta. A jeśli będziesz chciał pozwiedzać, koniecznie zobacz zabytkowe gotyckie kościoły – katedrę św. Jana Chrzciciela, katedrę św. Marii Magdaleny czy kościół św. Idziego. Warty uwagi jest również Pałac Królewski oraz muzeum Panorama Racławicka. Dzieci z pewnością ucieszy wizyta we wrocławskim ZOO i spektakl multimedialnej fontanny.

Otoczony przez piękne obszary leśne i jeziora Poznań jest warty zobaczenia zarówno ze względu na piękną architekturę, jak i doskonałą bazę wypadową na zwiedzanie licznych parków krajobrazowych i rezerwatów. W maju z pewnością zachwyci cię również odpoczynek nad jeziorem Malta. Co warto zobaczyć w Poznaniu? Warta obejrzenia jest poznańska starówka, której głównym punktem jest renesansowy ratusz i charakterystyczne, kolorowe kamienice. Koniecznie odwiedź również Palmiarnię, w której znajduje się ponad 1000 gatunków roślin i mini oceanarium. Piękną architekturę znajdziesz na Ostrowie Tumskim – znajduje się tam Bazylika Archikatedralna, Pałac Arcybiskupi i Kościół Najświętszej Marii Panny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz