Artykuł sponsorowany

Gdzie niezbędny jest sprzęt ochrony układu oddechowego?

Gdzie niezbędny jest sprzęt ochrony układu oddechowego?

Nasze drogi oddechowe narażone są na liczne zagrożenia w postaci zanieczyszczeń powietrza, wirusów i bakterii. Dlatego też staramy się je chronić, między innymi nosząc maseczki. Istnieją jednak sytuacje, które wymagają zastosowania szczególnych środków ochrony oraz specjalistycznego sprzętu ochrony układu oddechowego. W artykule przedstawiamy ich rodzaje i zastosowanie.

Zastosowanie sprzętu OUO i ODO

Jak wskazuje nazwa, sprzęt ochrony układu oddechowego i ochrony dróg oddechowych sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie układ i drogi oddechowe narażone są na szkodliwe dla nich czynniki, takie jak pył, toksyczne opary i substancje. Znajdzie on zatem zastosowanie przede wszystkim na gruncie przemysłu, w firmach, które wykorzystują technologie związane z emisją czynników niebezpiecznych lub szkodliwych dla naszego kładu oddechowego. Pracodawca ma w takim przypadku obowiązek zapewnić swoim pracownikom możliwie jak najbezpieczniejsze warunki. W tym celu niezbędne jest precyzyjne określenie wszystkich takich czynników, a także izolacja strefy niebezpiecznej i stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej.

Wyposażenie pracowników w sprzęt ochrony dróg oddechowych i układu oddechowego ma na celu stworzenie takich warunków, w jakich powietrze wdychane będzie zdatne do oddychania, a to oznacza:

  • ilość zanieczyszczeń niższą od najwyższych wartości dopuszczalnych stężeń wyznaczonych dla tych substancji;
  • zawartość tlenu przekraczającą 19 procent;
  • temperaturę powietrza oddechowego odpowiadającą maksymalnej dopuszczalnej temperaturze, w jakiej może pracować człowiek.

Warto przy tym dodać, że sprzęt OUO oraz ODO wykorzystywany jest nie tylko przez pracowników zakładów przemysłowych, ale przede wszystkim przez ratowników i strażaków podczas interwencji prowadzonych w trudnych warunkach.

Wyposażenie zgodne z zasadami BHP

W zależności od rodzaju czynników niebezpiecznych lub szkodliwych dla układu oddechowego, wybierać będziemy między sprzętem oczyszczającym a izolującym. Jednym z najczęściej stosowanych jest sprzęt filtracyjny, który zabezpiecza drogi oddechowe i ma postać masek filtracyjnych wyposażonych w specjalne filtry oraz pochłaniacze. W roli sprzętu izolującego natomiast wykorzystywane są aparaty powietrzne wraz ze specjalnymi maskami twarzowymi. Bezpieczeństwo pracowników wzmocni wyposażenie zakładu w sprzęt warsztatowy służący do badania powietrznych aparatów oddechowych.

Niezwykle ważne jest przy tym prawidłowe użytkowanie sprzętu ochrony układu oddechowego. Dystrybutorzy tego rodzaju środków, wśród nich firma AGPOL, zapewniają sprzęt wysokiej jakości, spełniający wszystkie wymagania w zakresie BHP, ale istotna jest także odpowiedzialność zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Mowa tu przede wszystkim o czasie pracy; sprzęt do wykonywania lekkiej pracy może być noszony przez osiem godzin, ale sprzęt do wykonywania ciężkiej pracy należy stosować nie dłużej niż dwie. Inna kwestia to okresowe badania dróg oddechowych pracowników narażonych na niebezpieczne i szkodliwe czynniki. Te należy wykonywać co trzy, dwa lub jeden rok w zależności od wieku pracownika. Sam sprzęt OUO i ODO również należy poddawać regularnym przeglądom w autoryzowanym serwisie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz