Materiał Partnera

Gdzie należy stosować drzwi przeciwpożarowe?

Gdzie należy stosować drzwi przeciwpożarowe?

Drzwi przeciwpożarowe są wymagane przez przepisy bezpieczeństwa w przypadku budynków publicznych. Ich montaż jest częścią ogólnych wskazań odnośnie do ochrony obiektów przed ogniem w razie zaprószenia. Ich konstrukcja musi nie tylko wytrzymać jakiś czas w razie pożaru, ale też ograniczyć możliwość przenoszenia się ognia i dymu wewnątrz pomieszczeń oraz na sąsiednie budynki, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwych dróg ewakuacji ze środka i ułatwienie pracy strażakom.

Czym wyróżniają się drzwi przeciwpożarowe?

Jednym z elementów konstrukcyjnych, stanowiących spełnienie wymagań bezpieczeństwa w budynkach, z których korzystają ludzie, są drzwi przeciwpożarowe. W zależności od potrzeb stosuje się różne ich rodzaje. Choć wszystkie muszę spełnić wymagania dotyczące niepalności i wytrzymałości, to różnią się klasą szczelności ogniowej oznaczonej symbolem E. Im wyższa klasa, tym dłużej są w stanie wstrzymać ogień przed przedostaniem się dalej. Takie drzwi stanowią barierę ochronną, dającą czas na ucieczkę z zagrożonego miejsca. Dlatego muszą być bardzo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury, by można je było otworzyć również w ekstremalnych warunkach. Wyposaża się je w listwy i progi o podobnych właściwościach. Są różne propozycje na rynku odnośnie materiałów, z których robione są drzwi chroniące przed ogniem. Choć popularne są np. stalowe lub aluminiowe, nic nie stoi na przeszkodzie, by barierę przeciwogniową stanowiło również odpowiednio przygotowane drewno.

Wymóg drzwi przeciwpożarowych w budynkach

Zamówienie i montaż drzwi przeciwogniowych najlepiej zlecić firmie zajmującej się profesjonalną instalacją systemów przeciwpożarowych, np. firmie Supon z Opola. Bariery przeciwpożarowe muszą być montowane w budynkach użyteczności publicznej, np. w:

  • szkołach;

  • akademikach;

  • szpitalach;

  • dworcach;

  • galeriach handlowych.

Prócz drzwi, można też dodatkowo zabezpieczyć konstrukcję drewnianą i stalową wewnątrz pomieszczeń specjalnymi okładzinami lub lakierami, które znacznie opóźniają rozprzestrzenianie się ognia.

Opracowanie:
Opole, Ozimska 182
tel. 77 455 72 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz