Materiał Partnera

Gdzie należy przekazać odpady z metali kolorowych?

Gdzie należy przekazać odpady z metali kolorowych?

Do niedawna powszechnie sądzono, że z oddawania odpadów metalowych do skupu korzystają głównie osoby niezamożne. Dziś wiemy, że jest to sposób na dodatkową gotówkę dla osób o różnym statusie materialnym. Podstawową zaletą, która płynie z przekazania odpadów do skupu, jest pozbycie się obiektów zagracających mieszkanie i wygospodarowanie dodatkowego miejsca. Zwłaszcza, że przedmioty zawierające metale kolorowe występują licznie w naszych domach.

Czym są metale kolorowe?

Metale kolorowe to takie, które nie zawierają w swoim składzie żelaza. Mogą one stanowić zarówno stop, jak i surowiec w postaci czystej. Jednym z najczęściej występujących w sprzętach domowych metali kolorowych jest miedź, która dostępna jest w kablach urządzeń takich jak słuchawki, ładowarki telefoniczne oraz inne małe urządzenia elektroniczne. Nierzadko do skupów trafiają przedmioty zawierające aluminiowe druty czy części samochodowe, takie jak silniki oraz chłodnice, w których występuje ołów oraz mosiądz, tłumaczą pracownicy firmy Kolmet

Gdzie występują metale kolorowe w domowych sprzętach

Nierzadko do skupów trafia także biżuteria, która stanowi źródło metali szlachetnych. Pokryte patyną złote lub srebrne bransoletki, łańcuszki lub pierścionki po oddaniu do skupu oraz oczyszczeniu zostają przetopione i przekazane do wytworzenia nowych przedmiotów. W podobny sposób traktowane są również części samochodowe czy zawierające się w tzw. elektrośmieciach, czyli niewykorzystywanych urządzenia AGD i RTV. One również poddane są przetopieniu i przeznaczone do wyprodukowania części do układów mechanicznych, ponieważ metale kolorowe to doskonały przewodnik ciepła oraz energii elektrycznej. 

Ekologiczne korzyści działania skupów odpadów

Skupy odpadów metalowych stanowią dzisiaj integralny element gospodarki ekologicznej kraju. Pozwalają nie tylko  ograniczyć generowanie szkodliwych odpadów, ale także zmniejszać liczbę nielegalnych wysypisk. Myśl związana z recyklingiem to sposób na to, aby kształcić bardziej odpowiedzialne społeczeństwo, które ponownie wykorzystuje raz zakupione przedmioty. Warto jednak pamiętać, że działalność polegająca na gospodarowaniu surowcami wtórnymi wymaga posiadania odpowiednich pozwoleń. Dlatego każda nasza wizyta w skupie, której towarzyszy odsprzedanie przedmiotów, powinna kończyć się wydaniem stosownego zaświadczenia potwierdzającego ten fakt.

Opracowanie:
Łódź, Rewolucji 1905 r. 48A
tel. 42 630 88 39
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz