Gdzie najlepiej podziwiać złotą polską jesień? Najpiękniejsze miejsca

Gdzie najlepiej podziwiać złotą polską jesień? Najpiękniejsze miejsca

Jesień nie oznacza końca podróżowania. To idealna pora roku, by pospacerować po klimatycznych miasteczkach czy górskich szlakach. Zastanawiasz się, gdzie najlepiej podziwiać żółte i czerwone drzewa? Które miejscowości idealnie sprawdzą się jako antidotum na jesienną chandrę? Zobacz nasze propozycje i zaplanuj jesienną wycieczkę po Polsce! Zapraszamy do lektury!

Strony www Strony www

Świdnica i Kłodzko – niezwykłe miasteczka na Śląsku

Świdnica, nazywana "małym Krakowem" to urocze zabytkowe miasteczko na Śląsku. Znajdziesz tutaj między innymi zbudowany z drewna protestancki Kościół Pokoju i monumentalną katedrę p.w. świętych Stanisława i Wacława z jedną z najwyższych wież w Polsce. W pobliżu znajduje się Zamek Książ, który jesienią prezentuje się wspaniale, dominując swoją sylwetką nad kolorowymi lasami rezerwatu "Przełomy pod Książem".

Z kolei Kłodzko niekiedy porównywane jest do Pragi. Leży ono w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóży Gór Bardzkich. Ta wyjątkowa lokalizacja sprawia, że jest ono idealną bazą wypadową do zwiedzania pobliskich gór czy znanych uzdrowisk. Sama miejscowość również warta jest odwiedzenia. W mieście spotykają się bowiem trzy kultury: polska, czeska i niemiecka. Klimat miasteczka określają liczne zabytki – Kłodzka starówka, nad którą dominuje pruska twierdza, jest jednym z najcenniejszych zespołów staromiejskich na Śląsku! 

Dowiedz się więcej o najpiękniejszych zamkach w Polsce.

kłodzko

Odpoczynek w Krynicy Zdrój – perle polskich uzdrowisk

Krynica Zdrój określana jest mianem perły polskich uzdrowisk. Jest ona jednym z najbardziej znanych kurortów w kraju, a jako uzdrowisko funkcjonuje już ponad 200 lat! Miasteczko położone jest wśród lasów, w głębokiej dolinie na wschodzie Beskidu Sądeckiego. Otaczające je tereny są wprost idealne do jesiennych spacerów!

Po kilku kilometrach wędrówki możemy odpocząć w tutejszej pijalni wód – w Krynicy znajdują się bowiem źródła wód leczniczych. Wolny czas możemy również spędzić na Górze Parkowej, na basenie, lodowisku czy spacerując ścieżką w koronach drzew. Wieczorem Krynica Zdrój jest idealnym miejscem na romantyczne spacery czy kolację.

krynica zdrój

Wędrówki po Bieszczadach

Czerwień, żółć, pomarańcz na porośniętych drzewami wzgórzach, cisza, unoszące się nad połoninami tajemnicze mgły... W Bieszczadach nawet deszcz wydaje się na miejscu. To właśnie jesień jest tutaj najpiękniejsza. Jeśli marzy Ci się spokojny wypoczynek w domku z dala od turystycznych miejscowości – Bieszczady będą idealne dla ciebie!

Najpopularniejsze szlaki w Bieszczadach to między innymi:

  • wejście na Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczad,

  • Połonina Wetlińska i schronisko "Chatka Puchatka",

  • szlak z Ustrzyków Górnych na Połoninę Caryńską.

wspinaczka gorska

Wielkie kompleksy leśne – Bory Tucholskie i Puszcza Białowieska

Gdzie najlepiej podziwiać różnokolorowe drzewa, jeśli nie w lesie? Dla fanów leśnych spacerów idealnym miejscem na jesienną wycieczkę będzie Puszcza Białowieska, kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest ona jedną z ostatnich ostoi lasu pierwotnego i co roku przyciąga podróżników spragnionych kontaktu z przyrodą.

Na poszukiwanie jesieni warto wybrać się także w drugi pod względem zalesienia obszar Polski – Bory Tucholskie. Leżą one na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Znajdziemy tutaj zarówno rzeki i jeziora, jak i przepiękne sosnowe lasy, których zapach trudno porównać z jakimkolwiek innym. Polecamy na jesienne spacery.

las jesienią

A może nad morze?

Morze jesienią? To świetny pomysł – to właśnie o tej porze roku nad Bałtykiem możemy wdychać najwięcej dobroczynnego jodu. Kolejnym plusem wycieczki na wybrzeże jesienią jest fakt, że po sezonie z plaż znikają parawany, sprzedawcy kukurydzy i budki z wielkimi, dmuchanymi materacami. Piękne plaże możemy mieć więc tylko dla siebie, a szum wzburzonych fal będzie nam zakłócał jedynie krzyk... mew.

Wielbiciele aktywnego wypoczynku również znajdą tutaj coś dla siebie. Między innymi Słowiński Park Narodowy, w którym znajdują się wyjątkowe na skalę światową ruchome wydmy. Piękne widoki na jesienne wybrzeże można podziwiać z jednej z wielu latarni morskich. Lubisz zwiedzać? Zaplanuj urlop na wybrzeżu w okolicach Gdańska, a po spacerze po plaży wybierz się do jednego z trójmiejskich muzeów.

morze

A może wolisz wybrać się na jesienny urlop za granicą? Sprawdź, gdzie warto spędzić wakacje poza sezonem.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (4)
4.3
Komentarze
Dodaj komentarz