Artykuł sponsorowany

Gdzie i jak zezłomować samochód?

Gdzie i jak zezłomować samochód?

W sytuacji, kiedy jesteśmy właścicielami auta nienadającego się już do dalszego użytku, jedynym wyjściem jest oddanie pojazdu na złom. Dzięki temu będziemy mogli bez problemów wyrejestrować nasz samochód oraz zaprzestać płacenia za niego ubezpieczenia OC. Zanim jednak oddamy samochód na złom, musimy sprawdzić, czy dany punkt złomowania ma odpowiednie uprawnienia do demontażu pojazdów.

Złomowanie samochodu – gdzie i jak?

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć punkt zbierania pojazdów posiadający zezwolenie starosty lub stację demontażu, która działa za zgodą wojewody. Takim punktem jest przykładowo firma Tadeusza Gałązki, zajmująca się skupem złomu i metali. Warto wiedzieć, że oddanie samochodu nic nas nie kosztuje w sytuacji, kiedy złomowane auto waży dokładnie tyle, ile podane jest w dowodzie rejestracyjnym. Wraz z samochodem musimy posiadać także swój dowód osobisty, dowód rejestracyjny auta i kartę pojazdu, jeśli była ona wydana dla samochodu. Punkt złomowania samochodów musi nam z kolei wydać zaświadczenie o przyjęciu auta oraz o unieważnieniu jego dokumentów. W ciągu 7 dni musi on także zawiadomić wydział komunikacji, że dane auto zostało zdemontowane. My z kolei mamy 30 dni od dnia uzyskania dokumentacji potwierdzającej złomowanie samochodu, by udać się do wydziału komunikacji urzędu gminy oraz złożyć tam wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Po dokonaniu tej procedury mamy już wszystko za sobą i możemy cieszyć się rozwiązanym kłopotem… lub cieszyć się nowym, sprawnym autem, które kupiliśmy na miejsce zezłomowanego.

Złomowanie auta a jego sprzedaż na części

Wielu z nas pozbywając się starego auta, chce na tym trochę zarobić. W końcu nawet niesprawny już samochód może jeszcze posiadać dobre części i elementy wyposażenia, za które ktoś będzie mógł nam zapłacić. W sieci znajdziemy także sporo ogłoszeń firm i osób prywatnych, które oferują odkupienie od nas wraku auta lub zepsutego samochodu. Wizja zarobienia na niedziałającym aucie kilkuset złotych jest kusząca – jednak dlaczego nie warto tego robić?

Warto bowiem wiedzieć, że w Polsce tylko właściciel auta może oddać samochód na złom. Uzyskuje się w ten sposób dokument potwierdzający zezłomowanie auta, który następnie służy do wyrejestrowania samochodu oraz do rezygnacji z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Taki dokument nie zostanie jednak wydany osobie trzeciej, która nie jest właścicielem złomowanego samochodu. W efekcie sprzedając swoje auto na części, nie będziemy mogli go ani wyrejestrować, ani też uniknąć konieczności opłacania ubezpieczenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz