Materiał Partnera

Gdzie dokonać przeglądu cysterny?

Gdzie dokonać przeglądu cysterny?

Substancje chemiczne, płynne artykuły spożywcze czy też paliwo przewożone mogą być tylko specjalnie uprawnionymi do tego pojazdami, jak na przykład cysterny drogowe czy cysterny kolejowe. Te, z kolei, jak każdy inny pojazd wymagają odpowiedniego serwisu. Obsługa serwisowa cystern nie należy do najłatwiejszych zadań – zakład serwisujący takie urządzenia musi mieć odpowiednich ludzi i sprzęt serwisowy – jak znaleźć dobry serwis?

Firmy transportowe przewożące chemiczne substancje czy materiały ciekłe muszą mieć zarówno uprawnienia dla przewozu niebezpiecznych materiałów, jak również muszą zatroszczyć się o odpowiedni serwis cystern. Zarówno prawo, jak i zdrowy rozsądek nakazuje wręcz regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdów, w których przewożone są niebezpieczne substancje. Wypadek cysterny na drodze stwarza duże zagrożenie zarówno dla kierowcy cysterny, jak i dla pozostałych użytkowników drogi. Zakład wykonujący przegląd cystern również musi mieć potrzebne uprawnienia,  by móc zaoferować taką usługę. Jakie?

Przegląd cystern – czego wymaga?

Przegląd cystern polega przede wszystkim na dokładnej kontroli włazów, zaworów i mechanizmów zabezpieczających. Przy przewożeniu żywności konieczne jest także sprawdzenie sterylności pojazdu. Takie przeglądy oraz ewentualne naprawy, wymagają zatrudnienia specjalistów w swoim fachu. 

Jako że wiele miejsc newralgicznych, wymagających sprawdzenia czy naprawy w cysternie jest trudno dostępna, serwis musi być wyposażony w odpowiednie narzędzia do pracy, np. drabiny i inne.

Naprawa i przeglądy cystern – uprawnienia

Właściciele firm transportowych, przewożących materiały za pomocą cystern muszą serwisować pojazdy w zakładach posiadających właściwe uprawnienia. Istnieje kilka takich uprawnień, a im więcej posiada ich zakład – tym lepiej dla firmy transportowej, mogącej liczyć na kompleksową usługę. Przykładowe uprawnienia to:

  • uprawnienia Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) do naprawy cystern drogowych i kontenerów cystern do przewozu materiałów niebezpiecznych według ADR;
  • uprawnienia TDT do przewozu materiałów sypkich i granulowanych rozładowywanych pod ciśnieniem;
  • uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego do modernizacji i napraw zbiorników stałych i rurociągów technologicznych

Te i inne uprawnienia oraz certyfikaty jakości ma zakład Vein – zajmujący się obsługą cystern od lat. Zakład jest w stanie zapewnić kompleksową obsługę cystern, na czym z pewnością skorzystają firmy transportowe. 

Opracowanie:
Jankowice, Jana Pawła II 3A
tel. 32 211 52 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz