Artykuł sponsorowany

Gdy rodzina potrzebuje terapii

Gdy rodzina potrzebuje terapii

Terapia rodzinna rozpoczyna się zwykle dlatego, że dziecko zaczyna stwarzać problemy rodzicom, albo dlatego, że małżonkowie nie mogą się między sobą dogadać. Taka terapia obejmuje wspólnie członków rodziny, w której jest problem, ponieważ nie dotyczy on nigdy wyłącznie jednej osoby. Zwłaszcza, jeśli chodzi o dziecko, większość jego zachowań wynika z zaburzonych relacji pomiędzy nim a rodzicami i aby je naprawić, terapii trzeba poddać te relacje.

Problem dziecka dotyczy także jego rodziców

Podczas spotkań rodzinnych z terapeutą każdy z członków rodziny ma możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia, ukazania problemu ze swojej perspektywy i na tej bazie na nowo buduje się komunikację, współpracę i wzajemne zrozumienie członków rodziny. Rodzice często obawiają się uczestnictwa w terapii rodzinnej, bo boją się oceny. Czy to, że ktoś ich na taką terapię skierował, to oznacza, że nie są dobrymi rodzicami? Że ktoś im teraz będzie mówił, co robią źle i, że coś powinni zmienić? Nie jest tak. Terapia rodzinna to nie test z rodzicielstwa, a terapeuta nie jest od tego, by krytykować. W Ośrodku Psychoterapii "Przystań" staramy się zrozumieć, na czym polegają kłopoty danej rodziny, jak ona funkcjonuje i wspólnie z członkami rodziny starają się szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Bo nikt nie ma gotowej recepty na doskonałą rodzinę. Każdy człowiek jest inny i jego osobowość w różny sposób oddziałuje na pozostałych. Aby zrozumieć, co powoduje wybuchy złości sześciolatka albo pogorszenie ocen, czy zaburzenia odżywiania u nastolatków, specjalista będzie chciał poznać również mamę, tatę i rodzeństwo dziecka i poznać punkt widzenia każdego z nich. Małe dzieci często bardzo wnikliwie obserwują sytuację i są w stanie zaskakująco trafnie ją ocenić.



Terapia małżeństw

W przypadku problemów pomiędzy małżonkami, terapię prowadzi się oczywiście bez udziału dzieci. W tym przypadku prowadzi ją czasami dwuosobowy zespół psychoterapeutów, co pozwala na bardziej efektywną pomoc w rozwiązywaniu problemów z perspektywy kobiety i mężczyzny. Zarazem możliwość nawiązania rozmowy pomiędzy terapeutami staje się dla małżonków źródłem zaciekawienia, refleksji i inspiracji, które mogą zapoczątkować tak bardzo potrzebne zmiany. Każda sesja terapii rodzinnej kończy się podsumowaniem, które sugeruje kierunki rozwiązywania trudności. Najpopularniejszą w Polsce metodą terapii rodzin i małżeństw jest podejście systemowe, które zakłada, że świat stanowi system złożony z mniejszych podsystemów. Pojedynczy człowiek jest częścią systemu rodzinnego, który to system współtworzy z innymi rodzinami społeczność lokalną, a te z kolei tworzą społeczeństwo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz